sobota, 17. srpen 2002

Giovanni Pierluigi da Palestrina: Le Vergini - Madrigali Spirituali, Missa "Ave Regina caelorum"

Napsal(a) 

booklet booklet
Když v roce 1594 zemřel Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525-1594), zanechal hudebnímu světu veliké dílo, které ve své žánrové pestrosti obepíná všechny polyfonně kompoziční možnosti, soustředěné do epochy vrcholné renesance. Ve stejném roce jako Palestrina zemřel i Orlando di Lasso (1532-1594) a jimi jako by se uzavřela jedna velká kapitola hudební historie. Generace, která vstoupila do nového století, tvořila již na nových kontrapunktických základech, s odlišnými výrazovými prostředky, umocněnými v proudu nového chápání kompoziční praxe - seconda pratica, jejímž hlavním propagátorem byl Claudio Monteverdi (1567-1643). V roce 1581 vydal Palestrina svou první knihu duchovních madrigalů Le Vergini (Panny), ve kterých zhudebnil stejnojmenný básnický cyklus, jehož autorem byl Francesco Petrarca. Stejný text pro své madrigaly použila celá řada dalších skladatelů, k nejznámějším patří stejnojmenná sbírka Cipriana de Rore (1516-1565) z roku 1548. Až po Palestrinově smrti vyšla jeho poslední sbírka mší (1599), ve které na prvním místě figuruje mše Ave Regina caelorum , již autor tematicky vystavěl na melodii stejnojmenné gregoriánské antifony.

Německý vokální soubor Ensemble officium se pod uměleckým vedením Wilfrieda Rombacha věnuje hlavně interpretaci vokální polyfonie 16. století a má na svém kontě již více koncertních a nahrávacích aktivit s repertoárem, jenž zahrnuje nejen díla známá a ověřená. Ensemble officium vystavěl svoji hudební představu na velmi měkkém a hlasově čistém podání. V tomto rejstříku pak vyznívají Palestrinovy duchovní madrigaly až převelmi spirituálně. Také textové frázování koresponduje velmi dobře s polyfonní melodickou linií. Trochu sice zanikají výrazové odstíny italštiny, to je však problém všech neitalských souborů. O to více vystupují do popředí skvěle vystavěné části latinské chorální mše Ave Regina caelorum. Za zmínku stojí plynulá a čistá legáta na samohláskách, uvnitř melismatických figur. Ensemble officium předvádí na tomto CD promyšlený interpretační projekt, ve kterém vychází vstříc Palestrinovu dílu v duchu současné recepce. Za kvalitou nahrávky nezůstává pozadu ani pečlivě vypracovaný booklet, se zasvěceným komentářem Joachima Steinheuera , fotografií souboru a kompletní textovou přílohou ve čtyřech jazykových mutacích.

Vydavatel: Christophorus / Rosa

Stopáž: 58:41

Nahráli: Ensemble officium, Wilfried Rombach

Body: 5 z 6

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.