neděle, 24. říjen 2004

Georges Cziffra, Benno Moiseiwitsch: Chopin, Liszt, Franck,Wagner

Napsal(a) 

booklet booklet
V historické řadě EMI Classical Archive vycházejí portréty interpretů legendárních i zapomenutých. Ti druzí se objevují jako "bonus" k disku s prodejnějším jménem v titulu. Maďarský pianista Georges ( György) Cziffra patřil ještě na počátku 90. let, když se jako sedmdesátiletý po desetileté pauze vrátil na pódium, k prvnímu ranku sólistů. Pohnuté životní osudy (věznění nacisty i komunisty, život v emigraci) jako by se odrážely v nadhledu, jakým jeho hra působí. Fenomenální technika podléhá u Cziffry i v nejkrkolomnějších pasážích absolutní kontrole: viz jeho provedení Lisztova Grand Galop chromatique . Kamera v tomto případě zůstala zaměřená na detail rukou a umožňuje kochat se efektivním úhozem z prstů. Liszt byl vůbec Cziffrovou doménou: zde je zaznamenána ještě Transcendentální etuda č. 10 f moll a Gnomereigen vedle Chopinova Scherza b moll, Impromptus Ges dur a Polonézy As dur. V ní klavírista na vrcholu kariéry abstrahoval od prvoplánového heroismu a skladbu promyšleně vygradoval.

Pozoruhodně zdrženlivé - v tempech i výrazu - je jeho pojetí Franckových Symfonických variací , v nichž jej doprovází jeho syn coby dirigent. Variace jsou u Cziffry řadou barevných fresek, paletou zvukových odstínů. Záznam má i lidský rozměr: souznění otce a syna na pódiu (často spolu v 60. letech koncertovali) bylo tragicky přerušeno smrtí Györgye mladšího v roce 1981.

Pro českého posluchače je svátkem slyšet francouzská koncertní křídla Gaveau, jež má v Lisztově Uherské rapsodii Des dur zvuk podobný cimbálu, a Pleyel, který odpovídá době Césara Francka. Remasterovaný záznam z šedesátých let je díky dnešní technice poslouchatelný - i když si jej zájemce pořídí spíše jako historický dokument nežli pro čirou radost z poslechu. To platí zejména o kvalitativně slabším "bonusu" v podání Beno Moiseiwitsche , jakkoli je jeho bravura v nesmírně náročné transkripci Předehry k opeře Tannhäuser nezpochybnitelná.

Vydavatel: EMI

Body: 4 z 6

Dita Hradecká

Vystudovala konzervatoř v Plzni (obor klavír) a hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působí jako překladatelka, hudební publicistka (Harmonie, Hudební rozhledy, Hospodářské noviny) a donedávna vyučovala hudební historii na pražské pobočce New York University. Je redaktorka, organizátorka, překladatelka a v poslední době i vydavatelka elektronických knih. Pochází ze Strakonic. Ačkoli ji lákala řada oborů spíše exaktních, rozhodla se vystudovat konzervatoř, aby se ujistila, že profesionální umělkyní nikdy nebude. Nejrůznější kurzy klavírní, komorní a cembalové hry či barokního tance spolu s vlastní pódiovou zkušeností jí ale daly citlivost a čich na uměleckou kvalitu výkonu a zároveň empatii k profesionálním umělcům a tvůrcům. Překládá odborné texty a libreta z angličtiny, němčiny a francouzštiny. Ze studia hudební vědy na FF UK si odnesla hlavně poznání důležitosti kritického a nezaujatého myšlení a coby eklektik také úctu ke všem, kdo jsou schopni věnovat celý život jednomu skladateli nebo jedné oblasti. V letech 2016-18 vedla redakci vážné hudby na Vltavě, v roce 2019 se stala vedoucí knihovny Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.