středa, 28. květen 2008

Gaetano Donizetti - L‘ elisir d‘amore

Napsal(a) 

Gaetano Donizetti - L‘ elisir d‘amore Gaetano Donizetti - L‘ elisir d‘amore

Anna Netrebko - soprán, Robert Villazón - tenor, Leo Nucci - baryton, Ildebrando d0˜Arcangelo - baryton, Wiener Staatsopernchor, Wiener Philharmoniker, Alfred Eschwé. Režie: Otto Schenk. Text: A. Nahráno: 4/2005, Státní opera Vídeň. Vydáno: 2006. TT: 130:00. Obraz. formát: není uvedeno. Zvuk. formát: není uvedeno. 1 DVD Virgin Classics 009463633529 (EMI).

"Pár snů" Anna Netrebko a Roberto Villazón se sešli na scéně vídeňské Státní opery jako Adina a Nemorino v inscenaci Otto Schenka z roku 1980, která byla roku 2005 obnovena. K Schenkovým režiím můžeme mít výhradu, že vlastně ani moc nerežíruje - často pak zpěváci operu opravdu "odstojí a odzpívají", a to je na dnešní nároky přece jen málo. Nezasahuje-li však tam, kde ví, že opravdu nemusí a že představitelé přinesou na jeviště divadlo už svou přítomností, pak je to jen dobře, a v takových případech by si z něj naopak zastánci režisérismů měli brát příklad. Takovými operními divadelníky od přírody je dvojice hlavních představitelů Anna Netrebko a Rolando Villazón, a v jednom šiku s nimi Leo Nucci jako Belcore i Ildebrando d`Arcangelo jako Dulcamara. Pak je tu ještě sbor Vídeňské státní opery, který je stále při věci a účelně oživuje aranžmá, a dobře hrající orchestr. To všechno řízeno dirigentem Alfredem Eschwé. Kostýmy a scéna odpovídají době děje (Jürgen Rose). Donizettiho rozkošná opera na libreto Felice Romaniho víc nepotřebuje.

Body: 5 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.