středa, 22. červen 2005

Felix Mendelssohn - Bartholdy: Kompletní smyčcové kvartety

Napsal(a) 

booklet booklet
Emerson String Quartet: Eugene Drucker, Philip Setzer - housle, Lawrence Dutton - viola, David Finckel - violoncello. Produkce: Christopher Alder. Text: A, N, F. Nahráno: 10/2003, 4/2004, American Academy of Arts and Letters, New York. Vydáno: 2005. TT: 57: 47, 60:17, 69:46, bonus 54:18. DDD. 3 CD Deutsche Grammophon 00289 477 5370 (Universal Music).

Velká produkce nahrávek Emerson String Quartet , tohoto vysoce uznávaného amerického kvarteta, je obdivuhodná a nemalou míru obdivu budí jak kompletní nahrávka Šostakovičových patnácti kvartetů, tak reprezentativní výběry z Haydna, Beethovena, Schuberta a dalších. Čtyřdeskový komplet kvartetů Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, završený jejich vlastní "dvojnahrávkou" skladatelova Oktetu , je dalším z gigantických projektů, které natočili. Je beze smyslu hodnotit jednu skladbu ze sedmi kvartetů, čtyř drobností a oktetu; přínosem každého kompletu je šíře interpretačního pohledu na dílo jednoho skladatele. Ta šíře zde má tolik prostoru a možností, že každá provedená skladba je střípkem do celku, stejně jako každá nese stopu jedné palety barev. Mendelssohnův komplet je dalším důkazem kvalit souboru, jehož hráčské schopnosti a vzájemnost souhry jsou přivedeny k dokonalosti. Skladatel jim přináší potřebnou komplexní šíři hudebního podkladu od raně romantického typu (op. 12 a 13 ) přes op. 44 k vrcholu v op. 80 a 81 ; kvartetisté tak interpretací všech Mendelssohnových skladeb získávají značný oblouk, obsahující všechny jemnosti postupných přechodů. Tento komplet jasně hovoří o interpretačním mistrovství nejvyšší kategorie, aniž by se v kterékoli skladbě setřel ten minuciézní rozdíl Mendelssohnovy tvorby mezi ostatními romantickými díly té doby. Jedno z nejznámějších komorních děl skladatele - Oktet op. 20 , zazněl v jejich vlastním podání (zdvojeným nahráváním) opravdu mistrovsky; vždyť také podobnou souhru na žádném pódiu ve hře dvou kvartet neuslyšíme.

K nahrávce je přiložen booklet, jenž jako už mnohokráte u desek Deutsche Grammophon postrádá jakékoli informace o interpretech. Jistěže milovník komorní hudby, natož specialista, o Emersonově kvartetu něco ví. Je však škoda toho nepoměru, který je věnován podrobnému rozboru kompozičního díla, aniž je uvedena třeba jen věková kategorie umělců či délka jejich společné práce. Ano, máme internet, ale na něm je možné si vyhledat též informace o Mendelssohnovi. Redakce nakladatelství prostě informaci o interpretech, byť jednovětou, považuje za zbytečnou. Tuto disproporci průvodního textu považuji za nemístnou.

Vydavatel: Deutsche Grammophon/Universal Music

Stopáž: 57: 47, 60:17, 69:46, bonus 54:18

EAN: 002894775370

Body: 5 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.