sobota, 15. leden 2005

Estonian Philharmonic Chamber Choir: The Powers of Heaven

Napsal(a) 

booklet booklet
(Bortniansky, Sarti, Titov, Galuppi, Diletsky, Vedel) Estonian Philharmonic Chamber Choir, Paul Hillier. Produkce: Robina G. Young, Brad Michel.. Text: A, N, F (texty A, N, F, R). Nahráno: 7/2002, Tallinn Methodist Church, Talin. TT: 70:14. DDD. 1 CD Harmonia mundi USA HMU 907318 (distribuce Classic). Při poslechu ruské pravoslavné liturgické hudby 17. a 18. století v podání Estonského filharmonického komorního sboru nám zákaz užití hudebních nástrojů v pravoslavném ritu nepřipadne pro hudbu nijak omezující. Petr Veliký po přesunutí carského sídla z Moskvy do Petrohradu začal zvát na svůj dvůr hudebníky z Itálie. V carských službách pak působili Baldassare Galuppi a Giuseppe Sarti, kteří přinesli do Ruska italský styl založený na koncertantním principu a ovlivněný také stylem neapolské opery. Spolu s dalšími autory ruského původu, z nichž někteří studovali přímo v Itálii, adaptovali tento styl na čistě vokální obsazení. (Příznačné pak je označování duchovních kompozic termínem "concerto".) Mezi ruskými skladateli této doby vyniká zvláště Dmitrij Bortňanskij, který měl svého času jakýsi monopol na pravoslavnou liturgickou hudbu - jeho harmonizace chorálu měly být standardem liturgické hudby po celé zemi.

Poslech tohoto CD je hlubokým zážitkem. Estonský filharmonický komorní sbor pod vedením Paula Hilliera přednáší hudbu třiceti ústy, ale jedním srdcem. Jejich interpretace vychází z respektování všech obecně hudebních zákonitostí spolu s velmi citlivým přístupem k obsahu textu. Každá hlasová skupina má svou specifickou barvu, z jejichž spojení pak vzniká skutečný orchestr. Posluchač může jen vychutnávat fantastické gradace a náhlá zjemnění. S každým tónem se pracuje, celý sbor vždy přesně ví, co a proč dělá, v tom je jeho síla a přesvědčivost. Jejich přednes nikdy nenudí, se zájmem a s napětím lze poslouchat i anonymní, po kompoziční stránce celkem monotónní jedenáctiminutovou Litanii k Panně Marii . Navíc jakkoliv je interpretace Estonského filharmonického komorního sboru po technické stránce propracována do nejmenších detailů, není pouze teoretickým konstruktem, ale je prostoupena opravdovou upřímností a vřelostí.

Vydavatel: Classic

Stopáž: 70:14

Nahráli: Estonian Philharmonic Chamber Choir, Paul Hiller

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.