středa, 13. červenec 2005

El camino de Alia Musica

Napsal(a) 

El camino de Alia Musica El camino de Alia Musica
Alia Musica, Miguel Sánchez. Produkce: neuvedeno. Nahráno: 1997-2002 (kompilace). Vyrobeno: 2004. Text: Š, A. TT: 60'04. DDD. 1 CD Harmonia mundi HMX 298 7054 (distribuce Classic).

Cesta jiné hudby je symbolický název pro retrospektivní výběrové CD souboru Alia musica , zabývajícího se především španělskou duchovní hudbou období středověku a souvisejícími tradicemi. Nahrávka nabízí průhled do všech, tedy celkem pěti snímků, které soubor vydal mezi lety 1997-2004. Jelikož v HARMONII byl recenzován toliko první z nich, věnovaný židovským duchovním písním španělské či sefardské tradice (el canto espiritual judeo-espaol), uvítají snad čtenáři i tuto spíše informativní recenzi.

Celý snímek je rozdělen do tří bloků. První je věnován již zmíněnému "židovsko-španělskému" zpěvu, kde písně z citovaného CD jsou doplněny třemi skladbami z obdobné nahrávky s názvem Puerta de Veluntad. Nejpodmanivější kreací je modlitba Eleja Adonay v podání vedoucího souboru Miguela Sáncheze a Josého Antonia Carilla s krásným úvodním sólem na kanun. Druhý blok tvoří tři skladby, jež dávají nahlédnout do třech různých středomořských křesťanských tradic - jitřní pobožnosti v Murcii, korsické varianty mše Nanebevzetí P. Marie a žalmu Miserere v tradici kastilsko-leonské. Vše z nahrávky El Canto de Auroros. Jestliže klidná durově-akordická sazba první ukázky ve vás vzbudí pocity typu "a jsme konečně doma", hned ta následující vás opět uvede do "reality" nefalšované plurality středověké Evropy a mísení vlivů. Milovníci středověké polyfonie ocení zejména poslední blok vybraný z nahrávek Unica Hispaniae a Bestiario de Cristo. Převažují zde dámské "konsorty" přednášející elegantně plynoucí kondukty, ale najdete zde i blíže nespecifikované "instrumentálky", patrně pouhá aranžmá vokálního repertoáru. Jako celek působí deska pochopitelně lehce disparátně, neztrácí však na svém základním vážném až mystickém ladění. Jste-li v staré hudbě teprve nováčkem anebo hledáte prostě změnu, Cesta jiné hudby by mohla posloužit jako brána do jiného světa.

Vydavatel: Harmonia mundi/distribuce Classic

Stopáž: 60:04

Nahráli: Alia Musica, Miguel Sánchez

Body: 4 z 6

Marc Niubo

Ředitel Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ve svém výzkumu se primárně věnuje hudební historiografii, odkrývání minulého, zkoumání skladeb, jejich příběhů, tvůrců, interpretů, kontextů, souvislostí. Jeho dlouhodobým badatelským tématem je italská opera v Praze, badatelsky se také věnuje duchovní hudbě – české i italské, ale primárně v domácím kontextu. Řadě dalších témat, jako např. hudba anglického či španělského baroka, dílo M. A. Charpentiera, W. A. Mozarta, Antonína Dvořáka, otázky provozovací praxe, edičních technik, hudební kritiky, se věnuje spíše příležitostně anebo primárně ve výuce Ústavu hudební vědy.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.