pátek, 20. prosinec 2002

Claudio Monteverdi: Terzo Libro di madrigali

Napsal(a) 

booklet booklet
Třetí kniha madrigalů Claudia Monteverdiho byla poprvé vydána roku 1592, jen pár let po skladatelově příchodu do Mantovy. Přestože se sbírce dostalo značného ohlasu, který nejlépe dokládá takřka třicetiletý zájem tiskařů, nedosahuje zatím kvalit knih následujících. Mladý autor se pokusil vyrovnat s novým kompozičním stylem zvaným seconda prattica a ukázat, že umí ztvárnit jak milostnou či přírodní lyriku, tak rovněž i dramatické výjevy z Tassova Osvobozeného Jeruzaléma . Právě ty tvoří jádro celé sbírky a obsahují zárodky Monteverdiho mistrovství, které známe ze skladeb již vyzrálého skladatele.

Přestože soubor La Venexiana tvoří osm výborných zpěváků, jejich umění bohužel nemůže překrýt kvalitativní rozdíly mezi jednotlivými skladbami. Vrcholem nahrávky se tak stávají již zmiňované dramatické scény. Vydávání rané a méně známé tvorby slavných skladatelů určitě nepatří ke komerčně nejzajímavější produkci. Každý takový počin si proto zaslouží uznání, neboť bezpochyby pomáhá k tomu, aby byl náš pohled na hudební historii co nejméně zkreslený.

Vydavatel: Glossa / Classic

Stopáž: 62:35

Body: 5 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.