úterý, 8. listopad 2011

Carl Philipp Emanuel Bach - Cello Concertos

Napsal(a) 

Carl Philipp Emanuel Bach - Cello Concertos Carl Philipp Emanuel Bach - Cello Concertos

Truls Mørk – violoncello, Les Violons du Roy, Bernard Labadie – umělecký vedoucí. Text: A, F, N. Nahráno: 11/2008, Palais Montcalm, Québec, Kanada. Vydáno: 2011. TT: 68:25. DDD. 1 CD Virgin Classics 50999 6944920 8 (EMI).

Nor Truls Mørk patří nesporně již delší dobu k violoncellové elitě. Zatím jsem měl možnost slyšet jen jeho báječnou nahrávku sólových suit Johanna Sebastiana Bacha. Nedávno vydala firma Virgin Classics, pro kterou teď nahrává, všechny tři koncerty Bachova syna Carla Philippa Emanuela (A dur, a moll, B dur). V tomto případě neznám verzi jiného cellisty, takže mohu okomentovat jen tuto desku. MØrk a známý kanadský soubor Les Violons du Roy se vydali v interpretaci střední cestou. Nehrají sice na historické kopie (ladění je však přece jen nižší), ale do hry interpolovali běžné zvyklosti historicky poučené interpretace – ve frázování, dynamice, tempech, do jisté míry i do tvorby tónu. Je to kompromis, který mi nevadí, jestliže se dobře realizuje. V tomto případě to dopadlo výborně. Je to však hodně zásluhou sólisty. Jeho hra je v duchu tendence Sturm und Drang, jehož byl C. P. E. Bach z odstupu 300 let významným představitelem, na příslušných místech partitur citově vypjatá, výrazově intenzivní. Na MØrkovi snad každý musí obdivovat kromě citu pro vedení fráze a transparentnosti barevně bohatý tón a vyrovnané nástrojové polohy. Je to prostě neobyčejně inteligentní hraní s potřebnou dávkou citu.

Body: 4 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.