neděle, 3. září 2006

Arthur Schnabel: Bach, Mozart, Beethoven, Schubert, Brahms, Schumann

Napsal(a) 

Arthur Schnabel: Bach, Mozart, Beethoven, Schubert, Brahms, Schumann Arthur Schnabel: Bach, Mozart, Beethoven, Schubert, Brahms, Schumann

Produkce: Artone Series. Text: N, A. Nahráno: 1934 - 1947. Vydáno: 2005. TT: 77:59, 68:40, 69:28, 71:50. ADD. 4 CD Artone, Membran Music Ltd. 222329-354 (distribuce Bohemian Music Service).

Monograficky orientované kompilace z historických snímků s jednotnou úpravou v podobě "knížky" určitě uvítají mnozí sběratelé zvukových dokumentů. Série Artone realizovala v podobné úpravě edice nahrávek dirigentů (například Hanse Knappertsbusche, Ernesta Ansermeta, Artura Toscaniniho), zpěváků (například Maria Callas, Enrico Caruso, Renata Tebaldi), houslistů, klavíristů, z nichž na čtyřech discích teď přichází na trh nahrávky Arthura Schnabela . Jsou na nich Bachův Koncert pro dva klavíry BWV 1061 (druhý part hraje Schnabelův syn Karl Ulrich), Mozartovy Koncerty d moll a C dur (KV 466 a 467 ), od Beethovena Pátý koncert , Patetická sonáta a "Mondschein" , od Schuberta Impromptus a Sonáta B dur , Brahmsův Druhý koncert , jeho Rapsodie g moll a Intermezzo a moll , a konečně Schumannovy Dětské scény . Technická kvalita snímků odpovídá době vzniku, ze Schnabelova interpretačního pojetí je však stále se co učit, například jak postihnout rozdíl struktury i výrazu sonát Beethovenových či Schubertových a Schumannových charakteristických obrázků. Schnabelův a život a kariéru, do níž zasáhl nacismus, popisuje faktograficky informativní průvodní text.

Vydavatel: Artone, Membran Music Ltd./BMS

Stopáž: 77:59, 68:40, 69:28, 71:50

Body: 5 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.