čtvrtek, 8. září 2005

Antonio Vivaldi - Flétnové koncerty op. 10

Napsal(a) 

Lenka Baarová - flétna, The Baarova Orchestra, Jan Niederle. Produkce: New Musical Society Praha. Text: Č, A, N. Nahráno: 6/2004, kostel sv. Kajetána, Praha. Vydáno 2004. TT: 51:30. 1 CD Clarton CQ 0073-2031.

Sebevědomá interpretka zaplavila v pětiletí, které uplynulo od jejího absolutoria na konzervatoři, český trh už několika CD. Některé realizované nahrávky byly v různých výběrech a kombinacích vydány již také opakovaně jako v případě recenzovaných Vivaldiho Flétnových koncertů op. 10 , které si zájemce může pořídit nejen samostatně, ale i v kompletu dvou CD The art of flute spolu s J. S. Bachem (ten byl vydán také samostatně), F. Bendou, W. A. Mozartem, A. Dvořákem a G. Rossinim (výběr ze samostatného vydání vlastní úpravy Petite messe solennelle pro flétnu, klavír a smyčce). Lenka Baarová na pole flétnové interpretace vstoupila se značnou razancí za pomoci vlastní produkční společnosti, doprovodných souborů (The Baarova Quartet, Ensemble, Orchestra) a především důrazných reklamních prostředků.

Interpretaci samotné tyto prostředky ovšem příliš nepomáhají a poslech nahrávky Vivaldiho koncertů zanechává dojem více než rozpačitý. Intonace směřuje většinou příliš vysoko (hlavně dvoučárované c, cis, h, tříčárkované c), robustně naléhavý rozvibrovaný tón neprospívá zvláště volným větám, v náročných pasážích rychlých vět chybí jistota techniky a klid, nadmíru slyšitelné nádechy ruší a navozují nepatřičně nervózní atmosféru. Tempo žene stále vpřed a orchestr je nucen spěchat za sólistkou, absence kvalitní souhry vzbuzuje pochybnost o tom, zda se interpretce podařilo naplnit předsevzetí, které v souvislosti se založením vlastního orchestru vyslovila v bookletu ("bude pravidelně a hodně zkoušet"). Celkový výraz uspěchanosti a hlasité agresivity jako absurdní interpretace naší akční současnosti odpovídá ostatně i dojmu, který Baarová šíří také stylem své celkové prezentace. Posluchači však tento snímek žádný zvláštní zážitek z Vivaldiho hudby nepřináší a v konkurenci profesionálních nahrávek dosažitelných na našem trhu neobstojí. Kritickou pozornost zaslouží texty, poházené v bookletu kolem lyrických, útočných i svůdných portrétů interpretky. Nesou totiž natolik amatérská a chybující sdělení, že si je ani případný The Baarova Fan Club nezaslouží.

Vydavatel: Clarton

Stopáž: 51:30

Nahráli: Lenka Baarová - flétna, The Baarova Orchestra, Jan Niederle

Body: 2 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.