úterý, 24. říjen 2006

Antonio Caldara: Musica Sacra

Napsal(a) 

Il Cimento degli Affetti, Schola Cantorum S. Stefano, Valentino Ermacora. Produkce: neuvedeno. Text: I, A, F. Nahráno 2000. Vydáno 2005. TT: 1:01:31. DDD. 1 CD Tactus TC 670303 (distribuce Euromusica).

Benátčan Antonio Caldara (1670- -1736) náležel ve své době k významně postaveným hudebníkům. Nejprve působil v bazilice sv. Marka, pak ve službách šlechticů v Mantově, v Barceloně a v Římě. Jeho nejdůležitějším působištěm se stala Vídeň, kde byl od roku 1716 dvorním místokapelníkem. Za onemocnělého Fuxe řídil provedení korunovační opery v Praze roku 1723. Caldarovy skladby byly známy v českých zemích už po roce 1700 a jako velmi ceněné se ve střední Evropě hojně šířily v opisech, dokonce je uznával a opisoval sám J. S. Bach. Přesto Caldarově hudbě (včetně desítek oper, oratorií a kantát) interpreti nevěnují náležitou pozornost, a tak je každý caldarovský počin významným krokem k poznání tvorby pozdního baroka. Z Caldarova bohatého skladatelského odkazu cembalista a varhaník Valentino Ermacora vybral sinfonii z oratoria Smrt a pohřeb Krista (1724), mši Missa Dolorosa (1735), osm motet, nastudoval je a natočil s barokním orchestrem Il Cimento degli Affetti a sborem Schola cantorum S. Stefano, s tělesy, které založil a vede. Obě by mohly na koncertě učinit působivý dojem, snaží se o stylovou interpretaci, ale dost opatrnou. Instrumentální soubor však podle poněkud střevového a žíněného zvuku smyčců neovládá hru na staré nástroje na vysoké úrovni, sbor je sice jistější, ale zpívá jako poloamatérské těleso. Jednoznačně nejlépe vyznívají sólisté jak v mešních áriích, tak ve dvou- a tříhlasých motetech. Disk je provázen textem o skladateli a dílech, poměrně dlouhým (jen italským) medailonem dirigenta a latinskými texty motet, chybí aspoň noticka o orchestru, sboru a hlavně pěveckých sólistech i bližší údaje o snímku, mimochodem také technicky neodpovídajícímu náročným požadavkům. Pro zájemce o Caldarovu hudbu je jistě nahrávka boloňského vydavatelství Tactus přínosná, ale milovník staré hudby zvyklý na snímky špičkových italských souborů po ní opakovaně nesáhne.

Vydavatel: Tactus/Euromusica

Stopáž: 1:01:31

Body: 2 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.