pondělí, 11. červenec 2005

Antonín Dvořák - Smyčcový kvartet G dur op. 106 - Petr Iljič Čajkovskij - Smyčcový kvartet ex moll op. 30

Napsal(a) 

Antonín Dvořák, Petr Iljič Čajkovskij Antonín Dvořák, Petr Iljič Čajkovskij
Vlachovo kvarteto: Josef Vlach, Václav Snítil, Josef Koďousek, Viktor Moučka. Produkce: Miloslav Kuba. Text: A, N, F, Č. Nahráno: 5/1960 (Dvořák), 6/1963 (Čajkovskij), Studio Domovina, Praha. Vydáno: 2004. TT: 74:08. ADD. 1 CD Supraphon 3783-2.

Vlachovo kvarteto vstoupilo do českého koncertního života v roce 1950. Cestu na světová pódia mu otevřelo suverénní vítězství v mezinárodní soutěži v LiÉge (1955). Během jeho čtvrtstoleté umělecké kariéry vznikla řada nahrávek, z nichž Supraphon vydal před pěti lety na CD Šest smyčcových kvartetů op. 18 L. van Beethovena a smyčcové kvartety C. Debussyho a M. Ravela. Nové CD nám nabízí dvě výrazově kontrastní díla - prosluněný Dvořákův Kvartet G dur op. 106 a smutkem prodchnutý Čajkovského Kvartet es moll op. 30. Od pořízení těchto zvukových záznamů uplynulo už více než čtyřicet let, ale čas jim neublížil ani v nejmenším. Mimořádně kultivovaný projev se tu spojuje s jedinečným muzikálním cítěním, každá fráze, ba dokonce i každý tón znějí s obdivuhodnou čistotou a krásou, dokonale zvládnuté řemeslo je s naprostou samozřejmostí a nepředstíranou pokorou k dispozici autorovi a jeho dílu. Vlachovu kvartetu náleží v dějinách českého interpretačního umění přední místo a je dobře, že máme možnost si to znovu připomenout.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 74:08

Nahráli: Vlachovo kvarteto: Josef Vlach, Václav Snítil, Josef Koďousek, Viktor Moučka

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.