čtvrtek, 17. březen 2005

Antonín Dvořák: Slovanské tance op. 46 a 72 pro klavír na čtyři ruce

Napsal(a) 

booklet booklet
Kristina Krkavcová a Martin Kasík - klavír. Produkce: Jiří Štilec. Text: A, Č. Nahráno: 1, 2/2004, Lichtenštejnský palác, Praha. Vydáno: 2004. TT: 65:09. DDD. 1 CD Arco Diva UP 0067-2 131 (distribuce Classic). Slovanské tance patří k Dvořákovým nejslavnějším dílům. Jejich pozdější barvitá orchestrální verze ovšem daleko zastínila původní skromnější podobu čtyřruční. V této původní čtyřruční verzi se navíc překvapivě často setkáváme se stylizací, která daleko spíš připomíná klavírní výtah než svébytné dílo pro klavír na čtyři ruce. Není divu, že mnozí interpreti mají s onou předepsanou "orchestrální" přemírou zvuku potíže. Kristina Krkavcová a Martin Kasík pojali ovšem Slovanské tance jako vysloveně komorní hudbu určenou spíš intimnímu uzavřenému okruhu posluchačů než velkému koncertnímu pódiu. Jejich pojetí je průzračné, čisté a pianisticky detailně propracované. Přestože dokážou v díle dokonale uplatnit "tanečnost" a v rychlých tancích máme co chvíli pocit, že nás přímo strhávají do tanečního víru, daleko větší obdiv si oba pianisté zaslouží tam, kde Dvořák přechází do lyrické polohy. Jejich hra se tu vyznačuje překrásnými, dlouze a měkce klenutými hudebními frázemi a něžnými rubaty, které skladbám propůjčují téměř výraz hudebních básní. Když dozní závěrečný tanec, v němž jako by nám oba pianisté chtěli dopřát prostor dodýchnout všechnu tu krásu, těžko odoláme, abychom si celé CD nepustili znovu od začátku.

Vydavatel: Classic

Stopáž: 65:09

Nahráli: Kristina Krkavcová a Martin Kasík - klavír

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.