středa, 18. únor 2009

Antonín Dvořák - Komorní dílo

Napsal(a) 

(Smyčcový kvintet č. 1 a moll op. 1, č. 2. G dur op. 77, č. 3 Es dur op. 97, Intermezzo, Sextet A dur op. 48, Kvintet pro klavír, dvoje housle, violu a violoncello č. 1 A dur op. 5, č. 2 A dur op. 81, Kvartet pro klavír, housle, violu a violoncello č. 1 D dur op. 23, č. 2 Es dur op. 87)

Panochovo kvarteto (Jiří Panocha, Pavel Zejfart, Miroslav Sehnoutka, Jaroslav Kulhan), Josef Klusoň - viola, Pavel Nejtek - kontrabas, Michal Kaňka - violoncello, Jan Panenka - klavír, Josef Koďousek - viola, Sukovo trio (Josef Hála, Josef Suk, Josef Chuchro). Produkce: Matouš Vlčinský. Text: A, N, F, Č. Nahráno: 1982 - 1996. Vydáno: 2008. TT: 270:20. DDD. 4 CD Supraphon Music SU 3921-2.

Panochovo kvarteto , které letos oslavilo jubileum, je pro tuto sezonu rezidenčním souborem Českého spolku pro komorní hudbu a v říjnu dostalo platinovou desku Supraphonu za propagaci české hudby, je tak nezpochybnitelnou jistotou naší kultury, že například žádná jeho nahrávka nemůže být špatná. Každý koncert Panochovců je mimořádně vzácnou lahůdkou, podobně jako je tomu například u Guarneri tria. Jejich souborná nahrávka z 90. let je stále referenční a v některých parametrech jen stěží překonatelná. Kompilace je šťastně sestavena právě z let devadesátých. Výjimkou jsou výborné snímky Sukova triaJosefem Koďouskem obou klavírních kvartetů z roku 1982. U smyčcových kvintetů je zajímavé vyposlouchat Dvořákův vývoj od opusu 1 z roku 1861 k opusu 3 (1893). Doslova klenotem jsou záznamy obou klavírních kvintetů s Janem Panenkou . Doporučuji všem ctitelům hudební krásy a ušlechtilosti!

Body: 5 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.