úterý, 7. prosinec 2004

Anton Bruckner: Symfonie č. 3 d moll "Wagner-Symphonie"

Napsal(a) 

booklet booklet
U brucknerovské interpretace lze sledovat podobný vývoj jako u Mahlera nebo Beethovena - posun od monumentality ke komornějšímu zvuku a práci s detailem, od patosu k větší jemnosti a dramatičnosti. Když Kent Nagano v Praze před několika lety provedl s Českou filharmonií Brucknerovu Šestou symfonii , byla to událost sezony. A koncerty i nahrávky s Deutsches Symphonie-Orchester Berlin často působí jako zjevení. Nagano je geniální zejména v zacházení s kontrapunktem. I velmi složité hudební předivo zní živě a přehledně. Bruckner často staví proti sobě souvislou plochu smyčců a téma, které přednášejí žestě. Dirigent umí vést oba hlasy tak, aby šly dokonale spolu, a přitom mezi nimi zůstalo napětí. Působí to sugestivně a zároveň velmi měkce. Nahrávka má jímavě krásný zvuk - nikde nemáme pocit dutého patosu, žádná romantická mlha, vždy přesná intonace. Existují tři verze Brucknerovy Třetí symfonie a Nagano se rozhodl nahrát tu první (1873), která nebyla vydána a za skladatelova života provedena. Většina ostatních brucknerovských dirigentů hraje druhou verzi (1877/78) nebo až třetí (1889/90). Tato verze zachycuje mnohem autentičtěji Brucknerovo hledání i jeho fascinaci pozdně romantickým orchestrálním zvukem. Je první autorovou "velkou" symfonií, která už nese všechny rysy zralého stylu, přezdívá se jí "wagnerovská". A jak to u raných hledačských děl bývá, předjímá se tu mnohé z jeho zralých děl. Energické Scherzo Brucknerovu Šestou, lyrické pasáže Sedmou , rozlehlá čtvrtá věta Pátou . Kdo má alespoň trochu rád brucknerovský hudební svět, bude touto nahrávkou velmi potěšen.

Vydavatel: Harmonia mundi France / Classic

Stopáž: 68:42

Body: 5 z 6

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.