úterý, 2. březen 2004

André Cluytens, Emil Gilels: Čajkovskij, Musorgskij, Ravel, Prokofjev

Napsal(a) 

booklet booklet
Ediční řada Classic Archive je trefa do černého. Vždyť díky ní si mohou hudební nadšenci koupit záznamy legend, jako jsou například Karajan, Milstein, Gould nebo Rostropovič. V sedmnáctém dílu série spolu spolupracují André Cluytens (1905 - 1967) a Emil Gilels (1916 - 1985). Oba stojí dnes neprávem poněkud v pozadí, za mediálně slavnějšími souputníky. Zvláště u Gilelse mě to dost mrzí, neboť to byl fantastický pianista. Jeho Čajkovskij (Klavírní koncert č. 1 b moll ) není v napětí, virtuozitě a tónovém rozletu o nic horší nežli například Čajkovskij Svjatoslava Richtěra. Skvělým nápadem vydavatele je prokofjevovský bonus (Klavírní sonáta č. 3 a moll op. 28 ). Zde by Gilels i dnes hledal těžko soupeře.

Ve stínu Čajkovského slavného Koncertu b moll je Musorgskij (Obrázky z výstavy ) i Ravel (Daphnis et Chloé, Suita č. 2 ). Dobrá kombinace, ale poněkud umělecky antikvovaný výsledek. Kvůli jedinečnému výkonu Emila Gilelse však stojí za to DVD mít ve své filmotéce.

Vydavatel: EMI Classics / EMI

Stopáž: 87:32

Nahráli: Emil Gilels - klavír, Orchestre National de la RTF, André Cluytens

Body: 4 z 6

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.