čtvrtek, 29. duben 2004

An den Mond - Lieder für Sopran und Gitarre

Napsal(a) 

booklet booklet
Martina Janková působí od sezony 1998/99 v opeře v Curychu, vypracovala se v přední sólistku především v mozartovském repertoáru a při jejích dispozicích a umělecké poctivosti se od ní dá v budoucnu mnohé očekávat. Nahrávka písní W. A. Mozarta, J. Haydna a F. Schuberta obsahuje devět premiér, jimiž jsou transkripce s kytarovým doprovodem. Volba písní byla šťastná a transkripce jsou velmi citlivé, ať už jde o Mozartovu Veilchen , Haydnovu An den Mond či Schubertovu Du bist die Ruh a další. I v jejich řazení na snímku, jež zachovává v zásadě historickou chronologii a je na vhodných místech přerušeno skladbami pro sólovou kytaru Maura Giulianiho a Fernanda Sora, je vidět smysl pro účinnou dramaturgii, včetně vypointování kytarovou transkripcí Schubertova populárního Zastaveníčka . Lehký hladký soprán, přirozená dikce, nestrojenost patří k devizám stylového projevu zpěvačky, technickou jistotou a neafektovanou muzikálností se vyznačuje i umění jejího partnera. Vznikl snímek, ke kterému bude stát za to se často vracet - pro potěšení, osvěžení, požitek. Jen u čísla 17 (Schubertova Schäfers Klagelied ) bohužel pronikl jakýsi vnější hluk - při subtilnosti sólového zpěvu s kytarou zvlášť mohl být zcela nepostřehnutelný, přesto je bohužel slyšet. Mysleme si, že sem zavály zvuky z obrazu Carla Gustava Caruse na přebalu: atmosféru písní výtvarný doprovod bookletu ostatně vhodně doplňuje.

Vydavatel: Philips / Universal Music

Stopáž: 59:47

Nahráli: Martina Janková - soprán, Christoph Denoth - kytara

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.