sobota, 8. červen 2013

Znovuzrození

Napsal(a) 

Pražští komorní sólisté Pražští komorní sólisté

Pražští komorní sólisté , soubor založený v roce 1961 Hubertem Šimáčkem a Václavem Neumannem coby protiváha orchestru FOK, před časem jako by zmizel ze scény, tedy pražské určitě. Nový dech nabírá pod vedením nového uměleckého vedoucího Radka Baboráka . Symbolem znovuzrození se stalo první veřejné vystoupení 17. 4. v kostele sv. Šimona a Judy, jež bylo zároveň závěrečnou akcí celosezonního festivalu Svátky hudby 2012/13 Václava Hudečka . Ten se představil jako sólista Mozartova Houslového koncertu č. 5 A dur K. 219 , jenž zahrál svým typickým způsobem, kterým si podmaňuje laické publikum už 45 let. Dirigent Radek Baborák se blýskl i svým uměním hornisty, a to v úpravě jedné Mendelssohnovy Písně beze slov . Dramaturgicky přínosné bylo zařazení Divertimenta D dur Michaela Haydna a Mendelssohnovy rané eklektické smyčcové Symfonie č. 9 C dur . Vrcholem však byla Griegova suita Z dob Holbergových , kterou jsem už dlouho neslyšel zahrát tak měkce a decentně... Překvapila mě vysoká tónová kultura smyčců (dechové nástroje neměly šťastný večer), výborná souhra a viditelná radost z hudby. Specialitou je cirkulace na postu koncertního mistra, což není v českých poměrech časté a svědčí to o silném obsazení primů. Pražští komorní sólisté jsou zdatnou konkurencí našich nejlepších komorních orchestrů.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.