Tradiční koncert Visegrádské čtyřky v Miláně

Koncerty Visegrádské skupiny mají v Miláně už víceletou tradici. Organizovány jsou generálními konzuláty Česka, Maďarska, Polska a Slovenska za pomoci Českého centra, respektive kulturních oddělení ostatních diplomatických zastoupení.

Po nucené přestávce způsobené covidem se další koncert V4 uskutečnil 1. června tohoto roku. Tentokrát se konal v úžasném prostředí chrámu svatého Mořice (San Maurizio), „milánské Sixtinské kapli“.

Zazněla na něm krásná hudba všech zemí v podání mladých talentovaných hudebníků. Českou republiku výtečně reprezentoval nadějný violista, student HAMU, Bohumil Bondarenko. Velice zdatně sekundoval brilantnímu polskému violoncellistovi Mikolaji Blaszczykovi, vynikajícímu slovenskému klavíristovi a jazzmanovi Miloši Bihárymu a velice nadané maďarské sopranistce Luce Baloghové, studentce lyrického zpěvu na milánské konzervatoři.

Na programu byly skladby od Ference Liszta, Stanislawa Newiadomského, Antonína Dvořáka, Franze Lehára, Bohuslava Martinů, Zoltána Kodályho, Oskara Nedbala, Mikolaje Blaszczyka, Grażyny Bacewicz a Pavola Kršky.

Zcela zaplněná loď kostela dlouho aplaudovala mladým hudebníkům. Nebylo ani divu. Jak to trefně řekl organizátor koncertů v San Mauriziu, italský hudební skladatel Roberto Porroni – stačilo totiž zavřít oči, zaposlouchat se, zvednout pomalu hlavu, otevřít oči a dívat se na 500 let staré, nicméně nesmrtelné malby Bernardina Luiniho v lodi kostela a člověk se cítil jako v ráji.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější