úterý, 27. listopad 2007

Stylová osobitost

Napsal(a) 

Stylová osobitost Stylová osobitost

Posluchači zvyklí na klasicistní proporce Beethovenova Houslového koncertu D dur mohli být po pražském koncertu americké houslistky Leily Josefowicz 31. 8. v Rudolfinu trochu zaskočeni. Nejenom autorskou kadencí s doprovodem tympánů, která měla charakter temperamentní improvizace. Třicetiletá houslistka od začátku překvapovala novými a novými možnostmi smyků a frázování. Barevnou škálou přitom nepřekročila rámec daný stylem, provedení rozhodně nepůsobilo jako exhibice a nesnažilo se být originální za každou cenu. Česká filharmonie se Zdeňkem Mácalem doprovázeli pečlivě, i když si víc hleděli svých partů než společného muzicírování se sólistkou. Ta se zhostila svého partu až s provokativní lehkostí a všechno by se na pódiu mohlo řídit podle ní. Beethovenova První symfonie a Předehra Coriolan v první polovině ničím nepohoršily, ale také posluchače ničím nevtáhly do děje. Bylo to snad až příliš standardní.

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.