čtvrtek, 17. červenec 2003

Souboj sólistů

Napsal(a) 

Souboj sólistů Souboj sólistů
Na pódiu Smetanovy síně se během abonentního koncertu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK řízeného Rastislavem Štúrem utkalo (24. 4.) až příliš mnoho sólistů. Trumpetista Marek Zvolánek standardním výkonem usiloval o přízeň publika hned dvěma skladbami - koncertní předehrou Tajemný trubač od Jana Hanuše a Koncertem Es dur Johanna Wilhelma Hertela hraným na "krátký" sopránový nástroj. Houslista Bohuslav Matoušek a violista Pavel Peřina se dali do služby novince Jaza Colemana s názvem Roma - Unwanted a Pavel Šporcl s nezbytným šátkem hrál Beethovenův Houslový koncert . Večer měl dosti zvláštní dramaturgii a nijak nestrhl. Zklamáním byla hned Colemanova kompozice. Nedlouhá, řetězena z modálně podbarvených motivků oposlouchaných v cikánské hudbě, měla evokovat pocity, které tento výstřední aranžér a rocker zažil při pohledu na portrétní fotografie Romů od Jany Tržilové. Popravdě řečeno, neevokuje nic, je to jakási náladová improvizace, v níž je nejzajímavější, kolik mají oba sólisté práce s vyhráváním figurací a se synchronizací svých paralelně probíhajících partů. Vcelku nečekaným rozčarováním byl však i vrchol a závěr večera patřící Beethovenově nebesky krásné skladbě. Sólista v ní bohužel střídal pěkná rozezpívaná místa s pasážemi zahranými příliš lhostejně, i když ne snad povrchně. Jistě on sám nejlépe ví, kolik ten večer zaznělo přibližností a nedotažeností vyplývajících nikoli snad z neschopnosti vše vyhrát a procítit nebo snad z neklidu a trémy, ale bohužel spíše z bohorovné pohody.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.