Slavnostní zakončení MHF Český Krumlov a hudební pozvánka na příští ročník

Slavnostní závěr jubilejního 25. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 6. srpna 2016 v Pivovarské zahradě patřil vrcholnému dílu Carla Orffa Carmina Burana, ke kterému byl přizván významný dirigent Petr Vronský . Dílo nastudoval s hlubokým porozuměním. O výjimečné provedení se zasloužil s pěveckými účinkujícími Symfonický orchestr Českého rozhlasu, rezidenční těleso festivalu. Proslulou kantátu komponovanou na motivy středověkých náboženských, satirických, milostných a pijáckých písní a básní zpívali zahraniční sólisté, Kühnův smíšený sbor (sbormistr Marek Vorlíček ) a Kühnův dětský sbor (sbormistr Jiří Chvála). Petr Vronský dirigoval obsáhlé dílo zpaměti střídmými a přesnými gesty, slavnostní večer podal úctyhodný výkon.

Norský barytonista Audun Iversen svými pevným širokým vokálem interpretoval texty s krásnou výslovností i dramatickým espritem, ale z počátku byl ve svých sólových výstupech velmi statický. Moldavská sopranistka Natalia Roman disponovala sytou barvou rozsáhlé tónové škály, s poněkud užším rejstříkem ve výškách. Až když vstoupil na pódium jihoafrický kontratenorista Roger Isaacs, který dokázal písně humorně rozehrát hlasově, výstižnou mimikou a gesty, otevřeli se ve výstupech i sopranistka Roman s barytonistou Iversenem a rozvinuli více dramatičtější a působivější škálu svého výrazu.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu zněl pod taktovkou Petra Vronského kompaktněji a precizněji v rytmech a dynamice klenutých frází. Interpretace byla obohacena pěknými sóly orchestrálních hráčů. Ve výsledku hrál SOČR lépe než při zahajovacím operním galakoncertu s americkým dirigentem Christopherem Franklinem, jenž řídil rezidenční festivalové těleso po boku peruánského tenoristy Juana Diega Flóreze. Kühnův smíšený sbor a Kühnův dětský sbor převedly velké výkony, v přednesu emocionálně pestré. Festivalové publikum ocenilo účinkující ovacemi ve stoje. V letním prostředí se zasloužil dirigent se sólisty, s orchestrem a sbory o vytvoření nádherné atmosféry.

Již nyní se mohou návštěvníci nadcházejícího 26. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov těšit na slavnostní zahajovací operní galakoncert, na který 14. července 2017 zavítá rumunská sopranistka Angela Gheorghiu a mexický tenorista Ramón Vargas . Mladá Gheorghiu u nás zazářila v Praze ve Sportovní hale na společném koncertu se světoznámým španělským tenoristou Plácidem Domingem v roce 1994, Ramón Vargas vystoupil s úspěchem na MHF Český Krumlov v roce 2011. Z proslulých instrumentalistů zahraje v rámci festivalového programu i lotyšský violoncellista Mischa Maisky. Nabídka dalších koncertů se upřesňuje, proto sledujte průběžně se zájmem nejen ohlédnutí za uplynulými hudebními večery, ale i nadcházející novinky na www.festivalkrumlov.cz.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější