středa, 21. listopad 2001

Secesní Kasík

Napsal(a) 

Pro svůj recital zahajující cyklus Světová klavírní tvorba (20.10.) avizoval Martin Kasík zajímavý program - díla čtyř skladatelů, jež vznikla v úzkém časovém prostoru kolem přelomu 19. a 20. století. Šest klavírních kusů op. 118 Johannesa Brahmse pochází z roku 1892 a jen o dva roky mladší jsou Novákovy Vzpomínky . Počátek 20. století reprezentuje Janáčkova Sonáta 1. X. 1905 a Rachmaninovova Sonáta b moll op. 36 z roku 1913. Výpověď všech těchto skladeb o světě "období secese" je tak závažná a tak plná tíže a úzkosti, že se klavírista nakonec rozhodl připojit k nim "pro odlehčení" Tři české tance B. Martinů. Myšlenkově i technicky náročná díla, v nichž není sebemenší stopy po vnějším efektu, hrál pětadvacetiletý Martin Kasík soustředěně, s citem a pochopením, jako by u nástroje seděl zralý mistr a ne mladý klavírista na počátku své kariéry. Od prvních tónů upoutal svým zpěvným a barevným tónem, který dokáže skvěle modelovat odvážnou a promyšlenou pedalizací. Jeho vynikající technika působí naprosto přirozeně, koncentrovaná ve střídmých pohybech bez velkých gest. Velmi sympatické je i jeho skromné vystupování. Recitál uzavřely dva přídavky - okouzlující Chopinova Mazurka a strhující Toccata Klementa Slavického.

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.