úterý, 4. říjen 2016

Saleem Ashkar zahájil sérii beethovenovských večerů

Napsal(a) 

Saleem Ashkar, foto Petra Hajská Saleem Ashkarfoto: Petra Hajská

V pondělí 3. října byl v pražském Anežském klášteře otevřen ojedinělý koncertní cyklus klavírních recitálů nesoucí titul Saleem Ashkar Beethoven Residency. Izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar přednese v průběhu čtyř večerů stěžejní dílo klavírní literatury, a to Beethovenovy sonáty (další koncerty proběhnou 12. prosince, 6. února a 3. dubna). Během letošní sezóny je tento projekt realizován nejen v Praze, ale také v Berlíně, Izraeli - kde byl projekt představen již v průběhu letošního léta - a Osnacbrücku. Salem Ashkar je čtyřicetiletým rodákem z Nazaretu a jeho cesta ke klavírnímu umění byla na jednu stranu těžká pro „překonávání hranic nejen těch geografických“ (jak sám uvádí), na stranu druhou měl to štěstí, že do jeho života již v mládí vstoupilo několik významných osobností (Zubin Mehta, Daniel Barenboim a další), které ho inspirovaly a podněcovaly k těm nejsmělejším uměleckým cílům.

Saleem Ashkar je nyní významným světovým pianistou střední generace, jehož hudební zkušenost mu již propůjčuje schopnost přednést posluchačům tak náročný projekt, jakým uvedení všech Beethovenových sonát bezesporu je. Pro tuto specifickou příležitost vznikla také jeho spolupráce se společností C. Bechstein, která je výhradním poskytovatelem klavírů pro tyto koncerty. V průběhu prvního večera zazněla Sonáta č. 3 C dur, op. 2, Sonáta č. 17 d moll, op. 31 („Bouře“), Sonáta č. 22 f dur, op. 54 a Sonáta č. 28 A dur, op. 101. U všech zvolil Ashkar vrcholná tempa, což chvílemi (ovšem pouze v prvních dvou uvedených sonátách) vedlo vzhledem k akustickým dispozicím sálu ke snížené zvukové zřetelnosti některých rytmicky „zahuštěných“ úseků.

Saleem Ashkar, foto Petra Hajská Saleem Ashkarfoto: Petra Hajská

Tolik má jediná výtka, směřovaná spíše k sálu, než k interpretovi. Ashkar je zkrátka umělec, jehož předností je mimo jiné schopnost hrát v oslnivých tempech velmi dlouhé plochy. Několikrát mě tedy napadlo, že slyšet jej v sále akusticky více přívětivém k hudbě klasicismu, a mít tak možnost vnímat konkrétně každý jeho tón, musí být ještě úžasnější zážitek. Jeho hra je upřímně zanícená, v tom nejlepším slova smyslu urputná, s neustálým vnitřním tahem, a po technické stránce naprosto precizní. Hloubka jeho ponoru do každého detailu skladby je obdivuhodná a nechal-li se sám interpret slyšet, že tento projekt je jakási fyzicky i psychicky velmi náročná osobní zkouška, po jeho pondělním koncertu mu jeho slova věřím do posledního písmene. Ashkar hraje Beethovenovu hudbu s vzácným energetickým nasazením a současně jakousi pokornou vážností. Jsem si jistá, že pokud se v tomto duchu ponesou i všechny následující koncerty z cyklu Beethoven Residency, Ashkarova výše zmíněná zkouška bude korunována tou největší vnitřní spokojeností jeho samého a upřímným obdivem ze strany publika. Myslím, že momentálně je jen málokdo schopen provést Beethovenovy sonáty v tak detailně a zároveň komplexně pojatém nastudování.

Irena Černíčková

Její životní cesta, která ji nakonec zavedla do Prahy, začala v jihomoravském Uherském Hradišti. Díky lásce ke klavíru, ale i hudbě samotné, vedly další kroky na Konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříži. Studiu klavírní hry a současně hudební vědy se poté věnovala na pedagogické a filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Profese pianistky a spontánní zájem o folklor, utvářený prostředím rodného Slovácka, později ohraničily tematický okruh její doktorské disertační práce, v níž se zabývala Uherskými rapsodiemi Franze Liszta. Klavíru se v současnosti věnuje jako pedagožka, korepetitorka i sólistka. Do Harmonie přispívá svými texty od roku 2012. Kromě profesní a osobní přitažlivosti k vážné hudbě přiznává také slabost pro hudbu jazzovou.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.