pondělí, 19. prosinec 2011

Raspev u Salvátora

Napsal(a) 

Raspev u Salvátora, foto Lukáš Pelech Raspev u Salvátorafoto: Lukáš Pelech

Moskevský patriarchální sbor už více než třicet let propaguje historicky poučenou prezentaci ruské duchovní i světské vokální hudby a capella. Díky vědeckému přístupu vedoucího souboru Anatolije Grindenka k pramenům můžeme mluvit o autenticitě. V září byl sbor hostem festivalu Lípa Musica a 25. září se představilo 11 mužů v evangelickém kostele U Salvátora na Starém Městě pražském. Zpívali starověké ruské zpěvy z 15. a 16. století, pár ukázek ze 17. století, Rachmaninova, Grečaninova a sérii upravených ruských lidových písní. Nejzajímavější byly starobylé řádkové zpěvy (v západní tradici bychom asi hovořili o neumové tradici), zvláště sugestivní byly z burdonovou basovou prodlevou (Carehradska , Vznášej se, má modlitbo ), nejvíce u srdce mě chytila Grečaninovova Vroucí ektenie . Uvedení lidovek bylo pro mě v rámci dramaturgie večera rušivé, zbytečné a do kostela nevhodné. Sbor má úctu vzbuzující pěveckou sílu, kupodivu méně homogenní, než jsem očekával, a výborné sólisty.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.