sobota, 12. březen 2011

Polední šok

Napsal(a) 

Polední šok, foto Zdeněk Chrapek Polední šokfoto: Zdeněk Chrapek

Moc jsem nevěřil ve smysluplnost takzvaných Poledních recitálů České filharmonie. Koncert houslisty Josefa Špačka dne 12. ledna v Sukově síni Rudolfina mě však svou úrovní a slušně zaplněným sálem s tímto novým formátem smířil. Pan Špaček se mi jeví jako nejlepší houslista své generace na domácí scéně. Má již nyní osobitý, intenzivní projev, výborné tónové dispozice a báječnou techniku, která mu umožňuje hrát s nadhledem cokoliv. V úvodu mě opět nadchnul Ysaÿovou sólovou Sonátou e moll , kterou jsem znal z jeho nahrávky geniálního šestidílného kompletu. Polední oddechovou atmosféru podepřel kouzelně zahranými dvěma kusy Čajkovského (Melodie Es durValse-scherzo , které mohlo být ještě vylehčenější a v detailech propracovanější) a civilně pojatými dui Z domoviny Bedřicha Smetany. Strhující gradací byla Franckova Sonáta A dur . Velmi dobrým spolupracovníkem byl pianista Miroslav Sekera . Pan Špaček se mi zdá být velkou nadějí pro českou houslovou budoucnost.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.