neděle, 25. leden 2009

Pocta Charlottě

Napsal(a) 

Dny Bohuslava Martinů nabídly kromě koncertu vítězů soutěže Martinů a prvního uvedení Tří fragmentů z Julietty i večer, kterým Nadace Bohuslava Martinů vzdala čest památce Charlotty Martinů (1894 – 1978), která darováním autorských práv umožnila smysluplnou, velmi aktivní a mnohostrannou nadační činnost. Hudební hostinu obstarala 9. 12. v Sále Martinů pražské HAMU renomovaná formace In modo camerale . Je to sice velmi zkušený, zvukově homogenní soubor, nicméně nejvíce mě upoutaly hobojistka Jana Brožková a klarinetistka Ludmila Peterková . Dramaturgie spojila Martinů s hudbou jeho vrstevníků, nezřídka dokonce přátel – Darius Milhaud, Florent Schmitt, Jean Francaix a Francis Poulenc. Jedinečné byly zvláště Madrigaly pro dechové trio od Martinů a A Tours d‘Anches od Schmitta. Ve stínu zůstalo provedení Martinů Dvou tanců z baletu Špalíček v provedení klavíristy Daniela Wiesnera . Byl to neobyčejný večer okořeněný vůní neobaroka a neoklasicismu.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.