úterý, 22. únor 2005

Písně nevítané

Napsal(a) 

Na mimořádném koncertu FOK vystoupila 9. 12. ve Smetanově síni Obecního domu v Praze Eva Urbanová . Zvolila si tu nejtěžší kombinaci, co mohla. Ve velkém prostoru zpívala s klavírem písně, jež se pro svoji intimitu s klavírem do tohoto prostoru nehodí, a navíc v první polovině Dvořákovy Biblické písně , jejichž transkripce pro soprán je velmi diskutabilní. (Diváci na krajových místech v parteru měli jako bonus doprovod klimatizace.) Posun k lepšímu nastal určitě v tom, že jestliže v minulosti zde zpíval falešně tuto intimní hudbu Peter Dvorský, Eva Urbanová zpívala s vnitřním prožitkem, čistě a velmi se snažila zkáznit svůj mohutný operní volumen. Kupodivu měla v ucelenosti frází určité problémy s dechem. Nicméně diváci jí nepochybně věřili, když vzývala Boha, aby jí odpustil hříchy, a že v něho doufá. Mnohem lépe dopadly písně Martinů (Nové slovenské písně ) a hlavně Janáčka (výběr z Moravské poezie v písních ). Jejím klavírním partnerem byl spolehlivý David Švec . Díky Pražskému jaru je však výkonnostní laťka nastavena tak vysoko (Martineau, Gage, Johnson...), že talentovaného pianistu čeká ještě dlouhá cesta k vrcholu. Urbanová, jako by to tušila, odkázala pianistu do role pouhého doprovazeče i tím, že se jako prima donna děkovala nadšenému publiku sama.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.