pondělí, 19. leden 2004

Pětihlasá harmonie

Napsal(a) 

Pětihlasá harmonie Pětihlasá harmonie

Afflatus Quintet naplnil svůj koncert na Strunách podzimu v Míčovně Pražského hradu hudbou českých jubilantů: Václav Trojan má dvacáté výročí úmrtí letos, Haas, Janáček a Dvořák budou mít svá významná výročí příští rok. Náš exportní dechový kvintet vytvořil atraktivní, a přitom nepodbízivou dramaturgii. Optimistické a technicky náročné Trojanovo Divertimento vystřídal hluboce duchovní Dechový kvintet Pavla Haase, který ukázal hlavně tónové kvality souboru.

Svým způsobem přínosem byly úpravy Janáčkových Tří moravských tanců a Dvořákova slavného "Amerického" Kvartetu F dur . Dvořák v dechové podobě se zakonitě dost vzdálil smyčcovému originálu. Jako by vysoce subjektivní skladatelova výpověď dostala objektivizující kabát a jasnější horizontály. Koneckonců, proč by nemohlo pro Čecha téměř posvátné dílo znít jako z londýnských Proms?

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.