pátek, 20. březen 2009

Nový rok na Hradě

Napsal(a) 

Jakkoliv dává prezident Václav Klaus najevo, jak má rád jazz, tak nezapomíná i na klasickou hudbu. Jeho úředníci nabízejí nejen volný celoroční koncertní cyklus, ale i mimořádné projekty, mezi nimiž má už svoje pevné místo novoroční koncert Talichova komorního orchestru ve Španělském sále Pražského hradu. Tentokrát byl věnován hudbě inspirované kulturou Iberského poloostrova. Jan Talich dokáže vždy orchestr pro takovouto prestižní akci skvěle připravit, takže jeho muzikanti hráli opravdu výborně. Brilantní byla už úvodní první suita z Bizetovy Carmen . Hostem večera byla americká Kubánka Englise Gutiérrez . Její zprvu nenápadný, objemem malý, lehce zastřený soprán temnějšího témbru se nečekaně rozvinul až do efektních girland v průměrné kompozici Gimeneze Y Nieta Me llaman la primarosa . Zanechala celkem sympatický dojem, který mi připomněl spíše nežli lehké šampaňské těžkou madeiru. Vrcholem večera byla od komorního orchestru až nečekaně barevná partitura baletní suity Čarodějná láska Manuela de Fally. Tečka na závěr: Lesku smyčců velmi prospěla energická účast primária Kvarteta Martinů Lubomíra Havláka na pozici koncertního mistra a určitě by programu novoročních koncertů pomohlo, kdyby se Jan Talich představil nejen v roli dirigenta, ale i jako houslový virtuos.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.