Mozaika Olgy Šroubkové a Miroslava Sekery

Tradiční odpolední koncerty na Nuselské radnici v Praze nabídly ve čtvrtek 21. dubna houslový recitál Olgy Šroubkové s klavírním doprovodem Miroslava Sekery. Debutové album Olgy Šroubkové Mozaika představili umělci jako pestrý virtuózní hudební zážitek. Úvodní Sonáta pro housle a klavír B dur, KV 378 Wolfganga Amadea Mozarta otevřela koncert s půvabem a excelentním provedením houslového i klavírního partu, ve 2. větě oba nástroje zasvítily ve svých sólových vstupech a radostná 3. věta s prokreslenými detaily ve svižném tempu byla v podání obou umělců pravým mozartovským mistrovským kusem. Oba hudebníci dnes patří k renomovaným českým interpretům úspěšným doma i v zahraničí. Olga Šroubková zvítězila v roce 2017 v soutěži Pražského jara, působila jako koncertní mistryně České filharmonie, od roku 2019 žije v Bruselu a je vyhledávanou houslistkou pro svůj mimořádný cit uchopení každé skladby s technickou i emocionální suverenitou. Miroslav Sekera jako zkušený a oceňovaný interpret je jedním z nejvyhledávanějších českých klavíristů – sólistů a také v komorní hře patří k nejlepším doma i v zahraničí, mnoho úspěchů koncertních i nahrávacích sklidil například v USA.

Recitál pokračoval půvabnou známou Melodií op. 42, č. 3 Petra Iljiče Čajkovského, romanticky rozevlátou skladbou s pěkně modulovaným houslovým podáním a citlivým klavírním doprovodem. Miroslav Sekera poté osvěžil koncertní program sólovou klavírní skladbou Fryderyka Chopina a s jistotou sobě vlastní uvedl známé Nokturno cis moll s oddaností a bez nadbytečného romantismu.

Sergej Prokofjev a jeho Sonáta pro housle a klavír D dur, op. 94A je vyhledávanou náročnou skladbou, která teprve v provedení zralých umělců vyzní se všemi detaily jedinečně. Olze Šroubkové a Miroslavu Sekerovi se podařilo uvést Prokofjevovo dílo s jedinečným nadhledem a lehkostí, precizní v souhře a svítivé v jímavých melodických linkách. Energické finále, rytmické až neúprosně si oba umělci skutečně užívali se skvělým souzněním až k vrcholnému závěru. Odměnou byl neutuchající aplaus nadšeného auditoria a poslední skladba z nového alba Marche miniature viennoise Fritze Kreislera zazněla jako slavnostní přídavek mamince Olgy Šroubkové k narozeninám.

Milan Pokorný jako moderátor koncertního setkání pozval po krátkém rozhovoru s oběma protagonisty na pódium Dagmar Peckovou, která zasvěceně i vtipně pokřtila CD s přáním úspěchů a zástupce Městského úřadu Prahy 4 ocenil koncert v sále Nuselské radnice jako výjimečný umělecký počin.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější