pondělí, 11. listopad 2002

Kouzelná flétna

Napsal(a) 

Kouzelná flétna Kouzelná flétna

Mozartova Kouzelná flétna (posuzováno představení 9. 8.) je v inscenaci Achima Freyera skutečným lidovým divadlem, zasazeným do cirkusových reálií. Je to barvitá, dynamická, zábavná hra nezatížená zednářstvím, odtažitou upjatostí a prázdnou vznešeností. Královna noci (vynikající Diana Damrau ) se objevuje na měsíčku nahoře pod klenbou cirkusového stanu, tři chlapci zasahují na zemi i z otvoru u samého vrcholu, tři dámy jsou značně panoptikální, Papageno (skvěle hrající i zpívající Simon Keenlyside ) jako klaun žongluje s klecemi a dělá další šaškárny, Tamino (Rainer Trost ) je na výletě s batůžkem na zádech... Žádný výkon tu nevyčnívá ze souboru - ani Barbara Bonney jako Pamina záměrně není v představení za pěveckou hvězdu, na kterou by se mohlo publikum tradičně upnout. Scéna je plná cirkusových triků, kouzel, překvapení a kašírovaných příšer, opera končí jako divadlo na divadle. Princ s Paminou odjíždějí "vznešeně" lodí, Papageno a Papagena (Martina Janková ) rozverně a pozemsky na kole. Je to tedy značně nečekaný pohled na klasika, ale vše z děje je pěkně "vysvětleno" a divák si to celé užije víc, než když je zavlečen do osvícenské škrobenosti.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.