úterý, 17. červenec 2007

Jurij Grigorovič v Londýně

Napsal(a) 

Na scéně Královské opery Covent Garden v Londýně oslavil 28. ledna své osmdesáté narozeniny Jurij Grigorovič, umělecký šéf a choreograf baletu Velkého divadla v Moskvě v letech 1964 až 1994. V pořadu nazvaném "Yuri Grigorovich 80th Birthday Tribute" představil vlastní baletní soubor Yuri Grigorovich Ballet Company. Za spoluúčasti prvních sólistů baletu moskevského Velkého divadla uvedl tři choreografické suity ze svých celovečerních baletů - Spartaka (Chačaturjan), Zlatého věku (Šostakovič) a Louskáčka (Čajkovskij). Díla byla původně vytvořena pro balet Velkého divadla v Moskvě a zůstávají v jeho repertoáru. Na baletní koncert v Královské opeře navázala 30. ledna veřejná diskuse s Jurijem Grigorovičem v londýnském Puškinově domě.

Baletní soubor Jurije Grigoroviče vznikl roku 1996 z absolventů baletních škol v Sankt Petěrburgu, Kijevě, Permu a Novosibirsku. Své sídlo získal ve městě Krasnodar v jižním Rusku, v oblasti známé jako Kubáň, kde působí v Krasnodarském divadle baletu. Odtud podniká četné zájezdy do mnoha zemí Evropy, Ameriky a Asie, často za účasti sólistů baletu Velkého divadla v Moskvě. Mezinárodní respekt získávají Grigorovičovy celovečerní balety s historickými tématy - Spartakus, Zlatý věk, Ivan Hrozný, stejně tak jako jeho interpretace tradičních děl 19. století - Giselle, Labutí jezero, Louskáček, Spící krasavice, Raymonda, Bajadérka a další. Reprezentují velký styl sovětského baletu druhé poloviny 20. století, který ohromuje efektními kolektivními scénami, strhujícími výkony hlavních mužských hrdinů, graciézností ženských postav a vysokou uměleckou úrovní všech baletních umělců. Představení devadesátičlenné Krasnodarské baletní skupiny Jurije Grigoroviče doprovází vlastní Krasnodarský symfonický orchestr, scénická výprava a kostýmy jsou realizovány převážně podle původních návrhů Simona Virsaladzeho pro scénu Velkého divadla.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.