úterý, 19. srpen 2003

Järvi s Českou filharmonií

Napsal(a) 

Estonského dirigenta Neeme Järviho , nyní působícího v USA, si v Praze pamatujeme velmi dobře. Vnesl před lety do tradice uvádění Mé vlasti svou muzikantskou živelnost, profesionální perfekci, přímočarost a nekompromisnost. Jeho impozantní postava s velitelskými gesty, vyvěrajícími z jasného přesvědčení nerušeného přehnanými intelektuálními pochybnostmi, se objevila za pultem České filharmonie v Obecním domě. Berliozova Fantastická symfonie byla publiku předána v přesvědčivě zaujaté, romanticky rozvrásněné, vpřed směřující koncepci; orchestr se skladby zmocnil ambiciózně, naplno, s mnoha pěknými sólovými momenty. Sólistou večera byl houslista Xiang Gao , který se s Järvim poslední dobou objevuje častěji. Velkou energii vložili oba interpreti do 1. houslového koncertu D dur Eduarda Tubina (1905-1982), estonského exilového skladatele. Přes všechnu snahu, u dobře disponovaného houslisty až marnotratnou, však tato nepříliš osobitá hudba nepřesáhla bod zařazující ji mezi informativní zajímavosti, ale ne mezi objevy.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.