pátek, 31. červenec 2009

Housle v synagoze

Napsal(a) 

Posedmé se uskutečnil festival Hudba v synagogách plzeňského regionu (1. 6. - 14. 9.), úrovní přesahující rámec regionální akce, který si našel nejen své posluchače, ale i interprety. (Letos například Josef Suk , Haasovo kvarteto , Soňa Červená .) Po synagogách v Radnicích, Plzni, barovském Flossu, Hartmanicích a Kasejovicích završil tento pozoruhodný projekt 14. 9. koncert v bývalé synagoze ve Kdyni. Tečkou byl výborný soubor Tre violini , který tvoří manželé Miroslav Vilímec (koncertní mistr České filharmonie) a Jitka Nováková (profesorka Pražské konzervatoře) a jejich syn Libor Vilímec (student HAMU). Dominantami večera byly Sonáta e moll pro dvoje housle Jeana Marie Leclaira a finální věta ze Smyčcového tria Gideona Kleina, Vilímcem výborně upravená pro troje housle. Hvězdou příštího ročníku by měla údajně být legendární Ida Haendel (1928), britská houslistka polského původu.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.