pátek, 7. červen 2013

Další dirigent z Venezuely

Napsal(a) 

Diego Matheuz Diego Matheuz

Když s Českou filharmonií před několika lety vystoupil tehdy ještě poměrně méně známý mladý venezuelský dirigent Gustavo Dudamel, byla to pro Prahu nečekaná umělecká událost. Dnes je z něj světová hvězda. Můžeme jen hádat, zda se bude totéž opakovat v případě jeho mladého krajana Diega Matheuze , rovněž absolventa venezuelského masového výchovného hudebního programu. Osmadvacetiletý Matheuz dirigoval (25. 4.) Českou filharmonii rozhodně o něco méně charismaticky a rozevlátě než Dudamel, ale přesto zanechal nadstandardní dojem. Má už za sebou první mezinárodní úspěchy, uchytil se na prestižních místech v Itálii, bude hostovat u vynikajících těles a souborů. Skladba Central Park in the Dark od Charlese Ivese nevyvolala hlubší odezvu. Ale suitu z Prokofjevova baletu Romeo a Julie řídil Matheuz v Rudolfinu s velkým zaujetím, cílevědomostí, znalostí a přesností. A takové byly i pohyby jeho rukou – spíše věcné, bez velkých a širokých patetických gest, ale zasvěcené a naléhavé. Ve výběru čísel ze všech tří baletních suit za předvedenou verzí stojí dirigent Esa-Pekka Salonen – a partitura s převahou dramatičtějších ploch zazněla s velkou přesvědčivostí. Stejně zručně řídil Matheuz i provedení Bruchova oblíbeného Houslového koncertu g moll. Sólistou byl Pinchas Zukerman , působící relaxovaně a vyrovnaně a vyzařující nadhled nad úskalími a obtížemi interpretačního umění. S lehkou pobaveností pak místo přídavku zahrál ze zadní části pódia písničku, při níž vyzval publikum, aby si s ním melodii pobrukovalo, a svou přítomnost na pódiu pak rázně ukončil slovy „Auf Wiedersehen!“

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.