pondělí, 5. prosinec 2016

Čas radosti nastává: adventní koncert v podání Kühnova dětského sboru

Napsal(a) 

KDS, foto Karel Šuster KDSfoto: Karel Šuster

K adventnímu času již tradičně patří vánoční koncerty v pražském Rudolfinu. Na letošní druhou adventní neděli proto organizátoři připravili koncert věnovaný současným i někdejším členům Kühnova dětského sboru, který si nachystal společně s Komorním orchestrem pražských symfoniků vánoční program.

Úvodním číslem večera byl cyklus Čas radosti nastává současného skladatele Jiřího Temla, spojující sérii koled v aranžmá pro mladší zpěváky Kühnova dětského sboru, klavír a čtyři hudební nástroje (housle, flétna, hoboj a fagot – nepočítáme-li jednoduché nástroje typu tamburína nebo triangl, na které hráli přímo někteří členové sboru). Sbor řídila sbormistryně Světlana Tvrzická. Děti přednesly cyklus kompaktně a s nadšením a Jiří Teml, který byl na koncertu osobně přítomen, mohl mít z jejich vystoupení radost.

Bývalé členky KDS, foto Karel Šuster Bývalé členky KDSfoto: Karel Šuster

Na úvodní cyklus vycházející z českých koled navázala série středověkých básní zhudebněných Benjaminem Brittenem pod názvem A Ceremony of Carols pro sbor a harfu. Interpretačně i posluchačsky náročnější dílo přednesli členové koncertního oddělení Kühnova dětského sboru, který řídil sbormistr a umělecký ředitel, Jiří Chvála. Brittenův cyklus vytváří pestrou fresku radostných i kontemplativních písní přecházejících od staré církevní hudby k moderním harmoniím a výsledkem je neustále proměnlivý celek obohacený sólovými výstupy vybraných sboristek i harfy (Kateřina Englichová).

Druhá část večera pak byla vyhrazena vánoční „klasice“ – České mši vánoční Jakuba Jana Ryby v podání současných i bývalých členů sboru, opět pod vedením Jiřího Chvály. Sólových partů se s patřičnou energií a lehkostí ujali Barbora Kabátková, Martina Bauerová, Jaroslav Březina a Zdeněk Harvánek. Provedení nechyběl humor ani dobrá nálada a obecenstvo se mohlo přesvědčit, že profesionální nastudování přidává další rozměr i této notoricky známé a často amatérsky prováděné skladbě. Koledy nebylo vzhledem ke stavbě programu dost dobře možné na konci přidávat, a tak si všichni přítomní za doprovodu varhaníka Jana Kalfuse mohli zazpívat alespoň Narodil se Kristus Pán, jako tradiční tečku za dalším vydařeným adventním koncertem. 

Denisa Valterová

Absolventka Divadelní vědy FF UK v Praze a nadšenkyně pro divadlo, operu a vše s tím související. Pravidelně navštěvuje pražská, mimopražská i zahraniční operní představení. V roce 2016 absolvovala Operní akademii pořádanou Národním divadlem, zaměřenou na kritickou reflexi operního díla. Zájem o operní interpretaci dále prohlubuje jako pasivní účastnice pěveckých kurzů (např. Mezinárodní interpretační kurzy Zábřeh 2015). Zaměřuje se mj. na dílo Richarda Wagnera, od roku 2012 je členkou pražské wagnerovské společnosti. V roce 2013 se jako stipendistka zúčastnila operního festivalu v Bayreuthu. Richardu Wagnerovi a bayreuthskému festivalu se věnuje i ve svých akademických pracích. Je závislá na kávě a ráda nosí vysoké lodičky, i když v nich v Praze nejde moc chodit…

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.