pondělí, 29. prosinec 2003

Bělohlávek kraloval

Napsal(a) 

Bělohlávek kraloval Bělohlávek kraloval
Jiří Bělohlávek byl na mimořádném koncertu České filharmonie (22. 9.) suverénním vládcem orchestru. Především jejich provedení Třetí symfonie Bohuslava Martinů bylo jedním slovem jedinečné - jasné ve všech konturách, strukturálně pevné, rytmicky přesné, barevně vynalézavé. Napínavé už bylo sledovat proměňující se neklid a těkání, jak se pochmurné tóny prolínají s naléhavými významovými akcenty nebo s okamžiky martinůovského slunečního klidu (výborné sólo koncertního mistra Miroslava Vilímce ).

Hlavní pozornost na sebe právem upoutal houslista Pavel Šporcl , jenž dostal u České filharmonie druhou významnou šanci a opět ji dobře zúročil. Po Dvořákově koncertu provedl tentokrát Čajkovského Houslový koncert D dur . Houslista odvedl nadstandardní výkon, kterému není co zásadního vytknout. Krkolomné pasáže zahrál brilantně, housle mu patřičně zpívaly, i když se mi zdálo, jako by nástroj hrál nadoraz svých možností (zvláště na struně G). Není pochyb o tom, že až muzikantsky dospěje, bude moci konkurovat i zahraniční špičce. Zatím jsem však ještě neměl ústa otevřená úžasem a nemrazilo mě v zádech, jako když jsem slyšel tento koncert v podání Davida Oistracha nebo Anne-Sophie Mutter. Pro Pavla Šporcla byl však tento večer rozhodně úspěchem.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.