sobota, 6. prosinec 2008

Anglický večer

Napsal(a) 

Dramaturgicky dobře postavený koncert Českého komorního orchestru (12. 2., Rudolfinum, Praha) by se dal označit jako "angloamerický večer". Začal Serenádou pro smyčce Edwarda Elgara, pokračoval Brittenovou Serenádou pro tenor, lesní roh a smyčce a po pauze Händlovým Concertem grossem c moll z opusu 6, které vzniklo v Londýně a Stravinského Concertem in D , které pro změnu přišlo na svět v USA. Elgar byl moc příjemný, zvukově kultivovaný, pečlivě připravený a provedený. Takový Josef Suk v méně originálním vydání. Kompozičně mnohem zajímavější byl Britten, který nasadil pro oba sólisty vysokou laťku. Přestože tenorista Aleš Briscein , obávám se, nemá v tomto kusu u nás konkurenci, tak do úrovně brittenovského odborníka Iana Bostridge mu ještě v pěvecké úrovni a výslovnosti leccos chybí. Hornový part je snad ještě choulostivější, nicméně Ondřej Vrabec téměř vše virtuózně zvládl. Händel byl neokázalý a natolik komorní, že zde byl dirigent zbytečný. Naopak více než potřebný byl ve Stravinském. Andreas Sebastian Weiser udělal z Concerta in D, které ve skladatelově odkazu hraje spíše marginální roli, událost. Zvukově to bylo přímo učebnicově vzorové. Charakter večera ještě umocnil přídavek z Brittenovy Simple Symphony .

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.