středa, 13. leden 2016

Swing s hradeckou filharmonií

Napsal(a) 

Silvestrovské a novoroční koncerty symfonických orchestrů stále častěji nabízejí nejen osvědčenou klasiku, ale spojením s umělci jiných a leckdy i velmi odlišných žánrů se snaží nabídnout posluchačům k oslavám odchodu starého a příchodu nového roku netradiční program. Filharmonie Hradec Králové pro svůj Silvestrovský koncert 2015 zvolila titul „Děkuji, bylo to krásné…“ pro milé a veselé rozloučení s uplynulým rokem. Doslova přeplněný sál FHK uvítal ke známému orchestru hosty swingového Ansámblu Blue Star Václava Marka, který se stále více dostává do povědomí posluchačů jako špičková swingová kapela zaměřená na 30. a 40. léta minulého století. Václav Marek působil svého času v divadle Semafor a jeho erudovaný přístup ke swingové éře českých filmových a rozhlasových písní mu dává možnost výběru kvalitních hudebníků a zpěváků, s nimiž připravil koncert za doprovodu symfonického orchestru. Dirigent Misha Roháč a kapelník Václav Marek představili svižný program sestavený z instrumentálních a vokálních skladeb, jemuž bylo vzorem turné R. A. Dvorského s rozhlasovými symfoniky na počátku 40. let, vokální složku obstarali sourozenci Švestkovi. Souhra obou těles nadchla silvestrovsky naladěné publikum výběrem skladeb mimo jiné Emana Fialy, Jiřího Traxlera, Oldřicha Nového a v závěru originální suitou Jaroslava Ježka s nabídkou melodií Osvobozeného divadla 1927-1937.

Marta Tužilová

Hudební publicistice se věnuje několik desetiletí a jako typického Blížence ji celoživotně těší možnost věnovat se zdánlivě odlišným žánrům, oborům a osobnostem. Vysokoškolské vzdělání v hudebním oboru využila zejména v Supraphonu, realizovala vlastní scénáře výstav doma i v zahraničí včetně veletržních expozic, často spojených s koncerty, připravovala pravidelné televizní pořady. Počátkem 90. let založila MATagency pořádající koncerty, výstavy s hudební i výtvarnou tématikou a spolupracující s produkcemi zaměřenými na operní a písňová představení. Spolupráce s Harmonií jí dlouhodobě poskytuje radost zúročit hudební vzdělání, dosavadní znalosti a zkušenosti a propojovat lásku k hudbě s inspirací novými hudebními směry i umělci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.