Struny dětem v Minoru podesáté přesvědčí, že umění je přirozenou součástí života

Během příštího víkendu se pražské Divadlo Minor podesáté zaplní dětmi a jejich rodiči, kteří přišli na chuť nevšednímu rodinnému festivalu Struny dětem v Minoru. A jistě přibudou i noví návštěvníci. Vždyť jedinečnost této kulturní akce tkví právě v účasti špičkových umělců a možnosti společně jejich výkony sdílet s dětmi. Od pátku 29. března do neděle 31. března je tedy na co se těšit. Doprovodný program navíc obsadí Vodičkovu ulici, která bude pro ten čas bez aut, a Novoměstskou radnici.

Hlavní program festivalu Struny dětem v Minoru otevře v páteční podvečer minorské představení Toodle Noodle – vtipné nonsensové hrátky v angličtině, které přenesou diváky do doby viktoriánské Anglie. Během dalších tří desítek vystoupení plných hudby, divadla a tance se představí například hvězdná hudební sestava Monika NačevaMichalem Pavlíčkem a Pavel Bořkovec Quartet, kteří předloni natočili společné album s deseti písněmi na texty Jáchyma Topola Na svahu. V Minoru však zaznějí písničky z úspěšných desek Možnosti tu sou a Mami. Anetu Langerovou doprovodí kromě její kapely i smyčcové trio. Violoncellistka Terezie Kovalová patří k tvářím projektu ZUŠ Open, který Struny podzimu rovněž podporují, navíc je i jednou z vyučujících v rámci tzv. MenArt, programu podporujícího hudební vzdělávání. Kovalová hraje nejen klasiku, ale pluje mezi žánry stejně jako mezi koncertními pódii a klubovou scénou. Členové Epoque Quartet provedou publikum se svým nenapodobitelným temperamentem nejrůznějšími hudebními žánry a soubor Bardolino tvořený houslistou Pavlem Fischerem, violoncellistkou Margit Koláčkovou a perkusistou Camilo Callerem zase přiblíží nejrůznější kouty světa. Lenka Tretiagová uvede své tanečně hudební představení o podstatě lidského štěstí Krev není voda v doprovodu živé hudby Ondřeje Galušky a Milana Caise. Ani v tomto ročníku nebudou chybět Pišlické příběhy od Beaty HlavenkovéIvanem Trojanem, Lenkou Dusilovou a dalšími. Novou pohádkovou rošádu vykouzlí Storytelling CZ v oblíbeném Příběhomatu.

Epoque Quartet, foto Jan Přerovský

Vedle hlavní programové linie festival nabízí i pestrý doprovodný program. Po celou sobotu a neděli budou probíhat dílničky a hravé zóny, jež nabídnou odpočinek a tvoření všem návštěvníkům festivalu či pouhým kolemjdoucím bez nutnosti zakoupení vstupenky v předprodeji. Vodičkovu ulici, která bude uzavřena pro silniční dopravu, rozproudí bubenické show samba bandu ze ZUŠ Říčany či Jana HrovatitsheMartinem Švecem. Vodní svět si mohou děti nakreslit přímo na ulici s výtvarníkem Lukášem Bradáčkem, na Novoměstské radnici si pak vytvoří figurku z korálků, vlastní parfém nebo odlijí zkamenělinu s Přírodovědci.cz. A v dřevěné dílně si vyrobí fotoaparát, kameru či divadelní klapku. Vouchery budou k zakoupení na místě za 60 Kč. V neděli vtáhne loutkové divadlo Toy Machine ve svých mini představeních návštěvníky do kouzelného světa pohádek.

Posláním festivalu pro zvídavé děti a hravé rodiče Struny dětem v Minoru je podle pořadatelů přiblížit dětem umělecké prostředí takovou formou, aby jej přijaly za své, považovaly je za přirozenou součást svého života a měly touhu se do něj vracet, ať již jako tvůrci, či jako posluchači.

, foto Struny dětem

Žánrová pestrost a kvalita interpretů je rovněž typická pro Struny TEENS, které se osamostatnily a od loňska se konají v podzimním termínu. Dveře sem mají otevřené žánry beatbox, rap, groove, jazz, ale i elektro, swing a klasika. Vloni v říjnu nabídly v pražské La Fabrice inspirující rozhovory a osobní setkání se zpěvákem Ondřejem Rumlem, nepřehlédnutelnou zpěvačkou kapely Mydy Rabycad Žofií Dařbujánovou, hudebním chameleonem Antonínem Dlapou či hiphopovým klavíristou Jenem Hovorkou. O hvězdnou tečku festivalu se postaral v sólovém recitálu Francesco Tristano, pianista, skladatel a producent elektronické hudby, který ve své tvorbě kombinuje éry, žánry i styly na špičkové interpretační úrovni. Letošní program dosud nebyl odtajněn.

Pořadatelé řadí Struny TEENS k nejobtížnějším – z pohledu přípravy nabídky i získání pozornosti a účasti publika. Jak uvádějí, „v tomto věku se mladí lidé hledají a utvrzují ve svých zálibách, budují svůj vlastní názor, zároveň též opouštějí vzorce nabízené rodiči. Přirozeně hledají vzory, které je dokážou nadchnout a inspirovat mimo rámec obvyklého vzdělávacího prostředí. Právě proto považujeme za důležité o tuto věkovou skupinu pečovat.“

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější