pondělí, 24. listopad 2014

FOK bude v adventu pomáhat hudbou

Napsal(a) 

Simona Pingitzer, foto archiv SP Simona Pingitzerfoto: archiv SP
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil Pražanům i návštěvníkům hlavního města adventní naladění. Na koncertech 3. a 4. prosince v Obecním domě zazní kromě Sinfonie z Bachovy kantáty a Mozartova Ronda pro flétnu také Roční doby Petra Iljiče Čajkovského.

Dvojice Adventních koncertů Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK je zajímavá z mnoha důvodů. Kromě toho, že zařazením Ibertova Flétnového koncertu, jednoho z nejkrásnějších koncertů pro tento nástroj vůbec, připomínají rok 1934, v němž se Koncert i FOK zrodily, zazní také v české premiéře Čajkovského Roční doby v orchestrální úpravě Davida Matthewse. Právě tato skladba naladí posluchače do zimní atmosféry v samém závěru obou večerů.

Krásné prostředí Smetanovy síně Obecního domu v Bachově Sinfonii z kantáty „Ich habe meine Zuversicht“ rozeznějí i varhany, které k svátečním dnům neodmyslitelně patří. To vše 3. a 4. prosince od 19:30 hodin pod taktovkou hlavního dirigenta FOK Muhaie Tanga a s dvěma sólistkami, členkami FOK, flétnistkou Simonou Pingitzer a varhanicí Danielou Valtovou Kosinovou.

Prvním flétnistům a flétnistkám Pražských symfoniků věnoval dramaturg celý program, proto se Simona Pingitzer představí také v Mozartově Rondu pro flétnu a orchestr: „Za 80 let FOKu se u pultu prvního flétnisty vystřídalo mnoho zvučných jmen – za všechny jmenujme Jaroslava Josífka, Miloslava Klementa či Václava Michálka,“ vyjmenoval slavné postavy FOK Martin Rudovský. 

V adventním období je vždy ten správný čas k zvláštní pozornosti pro naše okolí, proto se Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK rozhodl věnovat část výtěžku ze vstupného koncertu 4. 12. na projekty UNICEF. Benefiční vstupenky lze zakoupit v e-shopu UNICEF.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.