čtvrtek, 9. duben 2009

The Dhol Foundation si v Roxy dají tuzemskou sólovou premiéru

Napsal(a) 

The Dhol Foundation, foto myspace.com/thedholfoundation The Dhol Foundationfoto: myspace.com/thedholfoundation

Britská kapela The Dhol Foundation , průkopník tradičního indického nástroje, bubnu dhol, vystoupí ve čtvrtek 16. dubna 2009 v pražském klubu Roxy. Jejich koncerty jsou proslulé především velkou energií, vždyť dhol patří mezi nejhlasitější nástroje světa.

U Dhol Foundation však nezůstává pouze u soustředěného zvuku několika těchto velkých nástrojů, hudebníci k němu míchají i elektronické rytmy a kytary. Kapela patří k předním představitelům londýnského asijského undergroundu, do Roxy přijede včele s frontmanem Johnnym Kalsim , legendárním dholistou, který hrál například s Asian Dub Foundation, Transglobal Underground, Fun-Da-Mental, Afro Celt Sound System, Robertem Plantem či založil formaci The Bollywood Brass Band.

Buben dhol

Buben dhol patří bez debat mezi nejhlasitější nástroje naší planety. Je neodmyslitelně spjatý s bhangrou, dožínkovou hudbou s Pandžábu, historického území, od roku 1947 rozděleného mezi Pákistán a Indii.

Jedná se o zhruba šedesát centimentru vysoký a třicet široký, oboustranný, bohatě zdobený buben, který má hráč zavěšený okolo krku. Je vyroben z tvrdého dřeva – nejčastěji z manga nebo mahagonu. Do jedné strany se buší silnější, na konci zahnutou paličkou dagga a vychází z toho rámusivý basový zvuk, do druhé slabou rákosovou thili, kontrující naopak vysokým zvukem. Hlasitost dholu se mění napínáním obou povrchů, původně vyráběných z kozí kůže, dnes z umělých materiálů.

Původ dholu sahá do 15. století a za jeho předchůdce je považován perský, rovněž oboustranný, ovšem daleko nižší buben dohol.

Dhol je sice symbolem bhangry, ale v minulosti se používal během dalších pandžábských slavností, doprovázel tanečnice, náboženské ceremoniály, výcvik bojového umění Gatka, vybubnovávali se s ním důležité zprávy, na vesnicích s dholem zaháněli tygry a jeho děsivý zvuk využívaly armády pandžábských Sikhů.

V Roxy půjde o první klubový koncert u nás, do této chvíle formace vystupovala v České republice pouze na festivalech, nejčastěji v Trutnově.

Vstupenky jsou k mání v předprodejích sítí Ticketpro a Ticketstream za 590 Kč včetně poplatku.

The Dhol Foundation, Praha - Roxy, 16. 4. 09

odkazy

Roxy

The Dhol Foundation

The Dhol Foundation na MySpace

PR

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.