pondělí, 19. duben 2010

Struny podzimu představují program; vystoupí Jan Garbarek, Brad Mehldau i Anne Sofie von Otter

Napsal(a) 

Jan Garbarek Jan Garbarek

Jan Garbarek a Hilliard Ensemble, Brad Mehldau, Anne Sofie von Otter, Julia Fischer či Dianne Reeves. Tři nápaditě sestavené programové řady a pět nových koncertních prostor, deset večerů, sedm premiér před českým publikem a nezměrné množství zážitků a radosti z objevování. Takový bude v kostce jubilejní 15. ročník vyhledávaného mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu, který letos v Praze proběhne od 19. září do 21. listopadu. A stejně jako v předchozích čtrnácti letech nabídne setkání se světovou interpretační špičkou i českými debuty, ohlédnutí do festivalové historie i projekty na hranici hudebních žánrů.

Patnáctým narozeninám Strun podzimu bude zasvěcena první z tradičních dramaturgických řad – INSPIRACE. „V novém, slavnostním hávu a v novém prostředí uvede obnovené premiéry koncertů, které pomohly definovat specifický charakter festivalu,“ líčí umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Ve světové premiéře zazní Officium Novum Jana Garbareka a Hilliard Ensemble. V rámci festivalových ohlédnutí se do Prahy vrátí také jazzový pianista Brad Mehldau, kterého Struny podzimu pro české publikum objevily před čtyřmi lety a který se představí společně s vynikající sopranistkou Anne Sofie von Otter. „V obnovené premiéře zazní také meditativní Reflexe violoncellisty Jiřího Bárty, které se od premiéry v roce 2002 na festival vrací rozšířené o účast nejvýznamnějších českých hudebníků mladší generace,“ pokračuje Marek Vrabec.

Vedle „slavnostní“ série INSPIRACE Struny podzimu nabídnou také koncerty série OSOBNOSTI a CROSSOVER. V prvním případě se může publikum těšit na výjimečné interprety z oblasti tzv. staré hudby, klasiky i jazzu, jako jsou německá houslistka Julia Fischer, tenorista John Potter se svým Dowland Project anebo jazzové vokalistka Dianne Reeves. Suverénní naplnění svého motta – Dobrodružství objevování – slibuje řada CROSSOVER. Struny podzimu připravily návštěvníkům program sestávající z hrdelního zpěvu tuvských nomádů přes virtuózní klezmer po český debut charismatického íránského hráče na kamenče Kayhana Kalhora v crossoverové fúzi íránské hudby a soudobého newyorského kvarteta Brooklyn Rider.

Věrné a početné publikum si v předchozích ročnících získala nová řada SPOTLIGHT s podtitulem Umělci, o kterých ještě uslyšíte. Festivalový hledáček se letos zaměří na velký objev světového jazzu, pianistu Vijaye Iyera a jeho trio.

Za premiérová lze označit i některá místa, do nichž Struny podzimu návštěvníky zavedou. Diváci během festivalových večerů zavítají například do nově zrekonstruovaného Národního památníku na Vítkově, kostela Matky Boží před Týnem či do Španělské synagogy.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty bude zahájen 19. dubna ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum je otevřeno pondělí až čtvrtek od 11.00 do 18.00 hod.

Vedle cenově výhodného abonmá na jednotlivé festivalové řady si mohou zájemci sestavit i tzv. osobní abonmá, v rámci kterého při zakoupení 4 vstupenek na 4 různé koncerty dle vlastního výběru získají 20% slevu. Také v letošním roce platí pro studenty nabídka tzv. studentského speciálu – velmi zvýhodněných vstupenek, které opravňují k zaujmutí volných míst v sále po 3. zazvonění.

STRUNY PODZIMU 2010 – interpreti

19. září: Jan Garbarek & Hilliard Ensemble

7. října: David Orlowsky Trio

12. října: Julia Fischer & Milana Chernyavska

21. října: Alash

26. října: Brad Mehldau & Anne Sofie von Otter

31. října: Kayhan Kalhor & Brooklyn Rider

3. listopadu: Dowland Project

7. listopadu: Reflexe 2010 (Jiří Bárta, Jana Boušková, Radek Baborák, Ludmila Peterková a další)

21. listopadu: Dianne Reeves

SPOTLIGHT

18. října: Vijay Iyer Trio

odkazy

Struny podzimu

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.