Struny podzimu naservírují vybrané menu: Iva Bittová s filharmonií i Cassandra Wilson

Dlouho očekávané české debuty, kontakt se světovou interpretační špičkou i prověřená jména v nových uměleckých souvislostech – to jsou základní stavební kameny 14. ročníku festivalu Struny podzimu . Renomovaná hudební přehlídka nabídne prostřednictvím deseti festivalových koncertů vydatné menu intenzivních zážitků z různých hudebních světů a radost z objevování nevšedních podob hudby. Struny podzimu rozezní tradiční festivalové prostory v centru hlavního města Prahy od 22. září do 20. listopadu. Vedle Stavovského divadla, Rudolfina či Pražské křižovatky však návštěvníci Strun podzimu nově zavítají i do Veletržního paláce.

„Letošní festivalová mozaika nabízí opět žánry v čisté podobě – starou hudbu, klasickou hudbu a jazz v rámci řady Osobnosti – i mísení hudebních světů a world music v rámci řady Crossover. Řada Inspirace zase koncentruje původní festivalové preméry včetně jedné plně scénické produkce. Každý festivalový koncert je letos originálem svého druhu,“ říká Marek Vrabec , umělecký ředitel festivalu.

Zahájení festivalu bylo svěřeno umělkyni, jejíž jméno je s festivalem provázáno od prvních ročníků: Iva Bittová připravuje pro úvodní slavnostní koncert premiérový program za doprovodu Pražské komorní filharmonie. Poprvé do České republiky míří legendární jazzová zpěvačka Cassandra Wilson , jeden z nejosobitějších hlasů současné světové jazzové scény, jež svým nezaměnitelným kontraaltem představí českému publiku především jazzové standardy. V premiéře bude uvedeno hudební divadlo Schwarz auf Weiss německého skladatele a divadelního režiséra Heinera Goebbelse , o jehož nastudování a provedení za osobní přitomnosti autora postarají komorní orchestr Berg a režijní tandem SKUTR . Českou premiéru melodramatu Enoch Arden Richarda Strausse na slova anglického básníka Alfreda Lorda Tennysona zažije festivalové publikum v exkluzívním podání britského herce Michaela Yorka a ve Velké Británii žijícího mladého pianisty Libora Nováčka .

„V prostoru Českého muzea hudby se festival už několik let po sobě věnuje zajímavým projevům vokálního umění. Po pravoslavném ruském chorálu nebo sardinské vokální polyfonii letos festival představí unikátní zvukovou krajinu švýcarských Alp v premiéře projektu Heimatklänge – Zvuky domova. Trojice umělců Erica Stucky , Noldi Alder a Christian Zehnder kombinuje tradiční alpské vokální techniky známé jako jódlování s experimentálním hudebním projevem. Zcela jiný druh energie, živočišný a dravý, prezentuje argentinská skupina Astillero Tango , jež představí ve Stavovském divadle soudobé argentinské tango nuevo,“ doplňuje programový výčet Marek Vrabec .

Festivalové večery dále nabídnou například sólový koncerty houslového virtuóza izraelského původu Gila Shahama , italského skladatele a pianisty Ludovica Einaudiho , nebo jazzového klávesistu Ondřeje Pivce .

Vstupenky jsou k dostání v předprodejní síti Ticketpro.

Struny podzimu, Praha – různá místa, 22. 9. – 20. 11. 09

odkazy

Struny podzimu

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější