Shai Maestro přijede poprvé s kvartetem

Izraelský skladatel a pianista se po covidové pauze vrací ke koncertování. Své album Human, natočené v rozšířené sestavě s trumpetistou Philipem Dizackem, u nás živě představí 23. září 2021 v pražském divadle U hasičů.

Shai Maestro na českých pódiích vystoupil už několikrát, ať už coby důležitý člen projektů basisty Avishaie Cohena nebo sám za sebe. Nyní pak nově doplnil své stálé pianové trio na kvarteto. Volba amerického trumpetisty Philipa Dizacka přitom byla naprosto přirozená. Ačkoli nehrál na žádných předchozích Maestrových nahrávkách, oba hudebníci jsou dobře sehraní: „Vlastně jsme před coronou sdíleli pódium jako sidemané na různých newyorských sessions tak často, že už ani nevíme, kdy jsme se potkali poprvé. Od prvního momentu jsme také měli stejné názory na muziku a vlastně i na život,“ vysvětluje Shai, který si přítomnost druhého sólisty v sestavě pochvaluje. „Když Philip hraje, zní mi to jako lidský hlas, který může promlouvat, křičet i šeptat. Přibrat ho k triu nás vyneslo na vyšší level. Jako kdybychom v automobilu našli tajný převod a přeřadili na jinou rychlost. Philip navíc umí naslouchat a doprovázet, což není pro dechaře uvyklé sólové roli vůbec jednoduché. A když přebere hlavní melodii, mohu si chvíli oddechnout od řízení a pohodlně se uvelebit na zadním sedadle.“

Philip Dizack

Samotný Philip Dizack (*1985), absolvent Manhattan School of Music, se prosadil již jako sideman varhaníka Dr. Lonnieho Smithe nebo saxofonisty Bobbyho Watsona, ve studiu točil po boku bubenické legendy Jimmyho Cobba. Na jeho vlastních deskách účinkovali saxofonista Ben Wendel či bubeník Eric Harland.

Na poslední chvíli Shai přizval na své podzimní turné také Joea Sanderse, kontrabasistu původem z Milwaukee, na mezinárodní scéně známého díky spolupráci s triem klavíristy Geralda Claytona. Kromě členství v řadě projektů od roku 2017 pravidelně vystupuje a cestuje se svým souborem Joe Sanders’ Infinity.

Repertoár koncertu bude postaven především na skladbách z alba Human. To je v Maestrově diskografii výjimečné nejen sestavou kvarteta, ale i přístupem k tvorbě, což odráží už jeho název. „Vždy jsem se snažil hrát, jako kdyby hudba stála ‚nad životem‘. Vnímal jsem muziku jako niternou zkušenost hledání něčeho transcendentního, nebo jako určitý druh úniku z všední reality. Jenže čím více hraji, tím hlouběji chápu, že už samotná snaha dosáhnout transcendentního stavu zabraňuje tomu, aby se mi to podařilo. Proto jsem začal přijímat tvorbu jako běžnou součást každodenní zkušenosti. Snažím se teď hudbou vyjadřovat lidské snažení a úsilí. A to je přece plné kontrastů, možností, barev, energie a života samotného, tudíž vlastně nevysvětlitelné,“ vypráví Maestro o svém návratu k „prosté lidskosti“.

Album Human vzniklo v únoru 2020, těsně před vypuknutím celosvětové epidemie. Místo plánovaných turné muselo kvarteto pozastavit činnost. Na samotnou hudbu však okolnostmi vnucený oddech neměl žádný vliv, spíše naopak. Materiál dozrál a autor se spolu se sehranými spoluhráči o to víc těší, až ho po pódiovém půstu procítěně předvede před publikem.

Sdílet článek: