Mladí ladí jazz zvou na Open air k oslavě Mezinárodního dne jazzu i na sérii klubových koncertů

30. duben patří každoročně Mezinárodnímu dni jazzu. U nás tento svátek pravidelně ctí pořadatelé festivalu Mladí ladí jazz, kteří poslední dubnový den zvou na velkolepou oslavu na pražské Karlovo náměstí. Jazz tu bude prodchnut mnoha styly a žánry, od již stoletých elegantních salónních evergreenů po žhavou hiphopovou současnost či elektroniku. Mezinárodní den jazzu vyhlásila před 12 lety Generální konference UNESCO, jeho oficiálním partnerem a ambasadorem je Herbie Hancock a jeho Institute of Jazz. V letošním roce se oslav účastní desítky zemí světa a díky festivalu Mladí ladí jazz proběhnou oslavy i u nás. Program na Karlově náměstí bude živě přenášet Český rozhlas Vltava. Stream poběží také na Facebooku Mladí ladí jazz.

Na zdarma přístupný open air koncert ze Spojeného království míří například Hidden Orchestra brightonského skladatele a producenta Joea Achesona, který se na koncertech obklopuje spoluhráči z nejrůznějších hudebních oblastí a stylů. Dalším zahraničním hostem jsou hvězdy afro jazzu Nubiyan Twist, společenství virtuózních hráčů pod vedením multiinstrumentalisty Toma Excella. Energií nabitý desetičlenný bigband má kořeny v jazzu, hip-hopu, afrobeatu, latino, soulu, reggae i taneční hudbě. Domácí scénu zastoupí omlazený Originální pražský synkopický orchestr, který s pokorou a nadšením pokračuje v tradici autentického pojetí jazzu, blues, swingu a taneční hudby 20. let minulého století, nebo Martin Brunner Band – čtveřice elitních muzikantů se zkušenostmi a přesahy z mnoha žánrů.

Moonchild, foto archiv

Oslava Mezinárodního dne jazzu na Karlově náměstí však není jedinou aktivitou týmu Mladí ladí jazz. V celoroční klubové sérii nabízí hudební výlety za hranice jazzu do světa různorodých hudebních stylů. Už 25. dubna Mladí ladí jazz zvou do Jazz Docku na koncert maďarské skupiny MÖRK, která slibuje bujarý večer v rytmu soulu a funku. Předskokany jim budou Marcel Gidote’s Holy Crab. 18. května uvítají opět v Jazz Docku rakouskou loopující violoncellistku a zpěvačku Marii Spaemann, kterou podpoří Tea Sofia, mladá česká zpěvačka a skladatelka se srbsko-litevskými kořeny. Britský tubista Theon Cross, který je mimo jiné skupiny Sons of Kemet, vystoupí 19. května v olomouckém Jazz Tibet Clubu a o den později 20. května v pražských Kasárnách Karlín. Do Paláce Akropolis zamíří 11. září americké trio Moonchild s britskou zpěvačkou a producentkou Emmavie. Palác Akropolis pak bude 9. října hostit i brooklynské duo Moon Hooch, které podpoří domácí Tygroo.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější