středa, 19. březen 2008

Jazzmani Ondřej Pivec a David Dorůžka s novými alby

Napsal(a) 

Ondřej Pivec, foto 2media Ondřej Pivecfoto: 2media

Dva výrazní zástupci mladé jazzové generace, varhaník Ondřej Pivec a kytarista David Dorůžka , vydají v poslední březnový den svá nová alba.

Pivec , jinak lídr úspěšné pražské kapely Organic Quartet , svou novinku Overseason natočil v loňském roce v New Yorku, kam se vydal „na zkušenou“ spolu se svým spoluhráčem Tomášem Hobzekem . Původně do Ameriky vyrazili s cílem přiučit se od svých slavných vzorů, navázat kontakty, zahrát si a alespoň na čas se stát součástí jazzové metropole světa. To, že si s sebou zpět přivezli hotové album, je především výsledkem šťastné souhry náhod.

Po poslechu alba Never Enough projevil zájem s Pivcem spolupracovat kytarista Jake Langley , pravidelný doprovazeč Joey de Francesca, jednoho z nejlepších hráčů na Hammond varhany. Pivcovo krátké vystoupení s kytaristou Peterem Bernsteinem mu poté otevřelo cestu do nahrávacího studia na Long Islandu. Hobzekova účast na jedné jam session pak do party přivedla saxofonistu Joela Frahma , který natáčel například s Bradem Mehldauem, Kurtem Rosenwinkelem, Lee Konitzem a dalšími špičkami. Pro album Overseason Pivec dodal čtyři své nové skladby, Hobzek jednu, Jake Langley další a repertoár poté hudebníci doplnili dvěma standardy. Materiál byl připraven za týden a album nahráno za den.

Široce uznávaný jazzový kytarista David Dorůžka , který se na české jazzové scéně pohybuje již čtrnáct let a jehož talent i věhlas dávno překročily české hranice, přináší své druhé autorské album Silently Dawning . Po čtyřleté pauze od oceňovaného debutu Hidden Paths (2004, Anděl za nejlepší jazzovou desku roku) je album netrpělivě očekáváno. Dorůžka složil pro album 10 nových skladeb a s jedinou výjimkou jde o kompozice s textem. Konkrétně o zhudebněné básně Emily Dickinson a Jiřího Ortena a o skladby opatřené švédskými texty mladé švédské zpěvačky Josefine Lindstrand , s níž Dorůžka spolupracoval již v minulosti a která tento trojjazyčný repertoár na albu též zpívá s podporou polské rytmiky Lukasze Zyty (bicí) a Michala Baranskiho (kontrabas).

Hudba je zasazena do kontextu současného evropského jazzu, je intimní, upřímná a hluboká. Album vzniklo ve studiu Svárov ve spolupráci se zvukovým mistrem Lukášem Martinkem , mastering provedl věhlasný Bob Katz ve studiu Digital Domain v USA.

Křty obou alb proběhnou v pražském jazzklubu U staré paní: Pivcovo album se dočká 18. dubna a Dorůžkovo 21. dubna.

odkazy

Ondřej Pivec

David Dorůžka

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.