čtvrtek, 1. listopad 2012

Fly - Year Of The Snake

Napsal(a) 

Fly - Year Of The Snake Fly - Year Of The Snake

Mark Turner – tenorsaxofon, Larry Grenadier – kontrabas, Jeff Ballard – bicí. Nahráno: 2011. Vydáno 2012. TT: 60:50. 1 CD ECM 2235.

Název alba vzešel nejspíš z faktu, že kapelník tria Mark Turner se narodil podle Číňanů v Roce Hada (10. 2. 1965), byť na jeho sklonku. Ale možná už měl na mysli ten příští „plazí“ rok 2013. Souvislost s hudbou to zřejmě nemá, jinak by totiž platilo, že pro hada neexistuje žádné období, v němž se mu vysloveně daří, což o muzikantské kariéře Marka Turnera, saxofonisty, klarinetisty a skladatele, říci nelze. Turner k sobě přizval jednu z nejžádanějších dvojic základní rytmiky a věčné souputníky Brada Mehldaua, kontrabasistu Larryho Greanadiera a bubeníka Jeffa Ballarda , jejichž souhra mezi sebou je citlivá a přirozená a okamžitě reagující na Turnerovu stavbu melodické improvizace. A tak se zrodilo trio Fly .

Celé album Year Of The Snake otvírá krátké Turnerovo téma The Western Lands 1, s táhlými tóny saxofonu a převážně legato doprovodem basy – a kdesi v pozadí ševelí Ballardovy štětky. Skladba přesvědčivě napojená na jazzovou avantgardu minulosti v bodech společného zaklínění do sebe se soudobou hudbou. The Western Lands má na albu ještě další pokračování s číslováním II až V (v délkách 40 až 193 vteřin), tvoří tedy svitu, pravděpodobně nemíněnou jako úmysl kompoziční (proto jsou až na dvě závěrečné části odděleny ostatním repertoárem), ale spíše slohový – všech pět částí se vyznačuje éteričností, v níž je rytmus spíše jen zjevujícím se zvukem, než aby byl trvale přítomný svou pulsující pravidelností, a zatím kolem nás prolétávají zvuky v témbrech vytvářejících ambientní náladu.

Druhý titul alba Festival Tune , opět od kapelníka tria, má naopak pravidelný a svěží rytmus. A o Turnerově hře na tenorsaxofon v ní lze říci s platností pro celém album: jeho styl je prozaický, vřele vyprávějící, přičemž se mu ze saxofonu linou zapamatovatelné melodické motivy. Ty po něm Grenadier přebírá, opakuje a rozvíjí v doprovodu, a také ve vlastním sólu. Ale i při jeho vstupech nedokáže Turner zcela zmlknout a potišeji basování provází. Oba vás zaujmou natolik, že zdánlivě nenápadnou Ballardovu hru na bicí téměř nevnímáte, o to potěšeněji se při příštím poslechu soustředíte jenom na ni.

Úvod Brothersister zní jako zajímavá etuda pro duo kontrabasu s dlouhými rovnými tóny tenorsaxofonu, v centru skladby však Turner posluchače překvapí krátkým výbušným sólem. Na tóny úsporná témata a jejich rozvíjení jsou pro Turnera docela typická. Atmosféru hudby nezmění ani kompozice spoluhráčů, DioriteBenj Jeffa Ballarda nebo Kingston Larryho Grenadiera. Hitově – míněno ve sféře jazzu – zní společné dílko Ballarda a Turnera nazvané Salt And Pepper : má silný melodický nápad, je rytmické a někde vzadu cítíte bluesový i soulový podtext.

Album Year Of The Snake je po debutu Sky & Country (2008) druhým albem tria Fly pro ECM. Známe-li více z osobité hudby sedmačtyřicetiletého rodáka ze San Franciska Marka Turnera, je zřetelné, že ji lze dnes už brát za stylotvornou.

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.