pondělí, 1. listopad 2010

Dowland Project Johna Pottera provede posluchače na Strunách podzimu bránou času

Napsal(a) 

Struny podzimu 2010 Struny podzimu 2010

Otevřený dialog mezi starým a novým, interpretační svoboda a improvizace blížící se jazzovému pojetí hudby – uskupení Dowland Project pod vedením tenoristy Johna Pottera představí již tuto středu 3. listopadu na festivalu Struny podzimu svou inspirativní hudební pouť napříč epochami. Gotické prostory kostela Matky Boží před Týnem rozezní milostné písně francouzských truvérů, poetika německých minessängrů či duchovní skladby z 15. století z třetího alba Dowland Projectu s názvem Romaria. Zazní také například ukolébavka Itala Tarquinia Meruly Hor ch’e tempo di dormire.

Mezinárodní formace Dowland Project, kterou kromě známého tenoristy Johna Pottera tvoří anglický jazzový saxofonista a basklarinetista John Surman, slovenský barokní houslista Miloš Valent a americký loutnista Steven Stubbs, se již od doby svého vzniku snaží o znovuobjevení esence středověké hudby z pohledu moderních interpretů. „Dowland Project je seskupení vynikajících muzikantů kolem tenoristy Johna Pottera, někdejšího člena Hilliard Ensemble, které hraje velmi starý hudební materiál. Jejich přístup k němu se ale diametrálně liší od toho, na jaký jsme zvyklí v případě tzv. ‚historicky poučené interpretace’. Se zkušeností hudebníků 21. století, s otevřeností a odvahou dávají volný průchod improvizaci a uplatňují své zkušenosti s jazzem i lidovou hudbou, a přitom zní stylově a neuvěřitelně čistě,“ líčí umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Vstupenky na koncert lze zakoupit v síti Ticketpro a ve festivalovém centru. Více informací včetně hudebních ukázek na www.strunypodzimu.cz.

Přístup hudebníků Dowland Projectu dělá z každého koncertu originální hudební zážitek odvíjející se od aktuálního okamžiku. „Neděláme žádné obvyklé zkoušky a samozřejmě se nikdy nepokoušíme reprodukovat něco, co jsme dělali dříve. Je to cesta, která začíná momentem, kdy vkročíme na pódium, a neskončí, dokud ho neopustíme,“ popisuje John Potter svou filosofii.

Historie projektu se začala psát v roce 2001, když chtěl britský tenorista John Potter, bývalý vůdčí člen proslulého Hilliard Ensemble, realizovat repertoár svého krajana, renesančního skladatele Johna Dowlanda. Producent vydavatelství ECM Manfred Eicher objevil v Dowlandově hudbě paralelu s improvizačním jazzovým přístupem a navrhl doprovod dobovými nástroji zmnožit o jazzové hudebníky. A tak vzniklo první album. Na dalších nahrávkách se repertoár skupiny rozšířil i o další autory a hudební směry. Zatím poslední deskou je Romaria, jejíž obsah zazní 3. listopadu 2010 i na Strunách podzimu.

Album Romaria zastihlo Dowland Project v novém složení. Čerstvou krví v týmu je slovenský houslista a vyhledávaný mistr specializovaných orchestrů dobových nástrojů Miloš Valent, kterému je rovným dílem blízká oblast staré hudby, slovenský folklor i cikánská muzika. Valent nahradil původní členy Mayu Homburgerovou a Barryho Guye. Zbytek souboru tvoří John Surman, hráč na basklarinet a flétnu, a Stephen Stubbs, hrající na dobové nástroje, konkrétně barokní kytaru a vihuelu - drnkací nástroj charakteristický pro Španělsko a jižní Itálii 16. století.

John Potter, zpěvák, pedagog a spisovatel, začínal v sedmdesátých letech s kapelami jako Swingles II. či Electric Pheonix, stál také u zrodu prvního hlasového syntetizátoru. Elektronická hudba ho zaujala, a tak působil v duu Electronic Vocal Theater s Johnem Whitingem. Později si vyzkoušel roli doprovodného vokalisty s takovými hudebníky, jako byl Manfred Mann, The Who nebo Mike Oldfield. V roce 1984 se připojil k Hilliard Ensemble, kde setrval sedmnáct let. Tato obohacující zkušenost ho mimo jiné svedla dohromady ke spolupráci s Manfredem Eicherem. Mimo to Potter působí i v dalších svých projektech, především v Being Dufay a Red Byrd.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 11.00 do 18.00 hod. Rezervace a informace jsou též na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a www.strunypodzimu.cz. Předprodej probíhá také v síti Ticketpro.

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.